Powiat gdański leży w środkowo-wschodniej części województwa pomorskiego; w odległości 12 km od Gdańska, ok. 114 km od Słupska, 100 km od Helu, 50 km od Malborka, 50 km od Kościerzyny oraz 20 km od lotniska międzynarodowego w Gdańsku-Rębiechowie. Przez teren powiatu przebiega trasa szybkiego ruchu tzw. obwodnica trójmiejska nr 6, drogi krajowe nr 1 i 7, linie kolejowe Gdańsk-Tczew oraz Pruszcz Gdański-Kościerzyna. W przyszłości zostanie przeprowadzony odcinek autostrady Północ-Południe A-1.

Powiat jest położony w centralnej części województwa pomorskiego. Od północy graniczy bezpośrednio z aglomeracją trójmiejską, od zachodu z Pojezierzem Kaszubskim (Powiat Kartuski i Kościerski), z regionem Kociewia (powiat tczewski i starogardzki) od południa, a od wschodu z terenem Żuław Wiślanych.

Zajmuje bardzo zróżnicowany pod względem warunków naturalnych teren. Po stronie zachodniej rozciąga się Wyżyna Gdańska, położona na skraju Pojezierza Kaszubskiego wchodzącego w skład Pojezierza Pomorskiego, gdzie dominują łagodne tereny morenowe z niewielkimi wzgórzami, położonymi w dolinach jeziorami i lasami, a rzeka Radunia i jej liczne dopływy tworzą malownicze przełomy i zakola.

Część wschodnia powiatu to Żuławy Gdańskie, leżące w dorzeczu Martwej Wisły i wchodzące w skład większego obszaru Żuław Wiślanych. Na terenach tych prowadzona jest intensywna produkcja rolna.

Powiat gdański posiada atrakcyjne tereny o walorach turystycznych. Szczególny nacisk na promocję turystyki i agroturystyki kładą gminy: Przywidz, Kolbudy i Pszczółki, które odznaczają się wyjątkowo malowniczymi terenami oraz posiadają zaplecze dla wypoczynku, sportu, turystyki i rekreacji, zapewniając bazę noclegową i gastronomiczną. Powiat gdański odznacza się doskonałymi terenami do organizowania wycieczek krajoznawczych, usytuowany jest bowiem wśród wzgórz morenowych, lasów i jezior. Czyste lasy rosnące na obszarach o bardzo urozmaiconej rzeźbie terenu i położone wśród nich jeziora rynnowe są atrakcją dla turystów, którzy cenią sobie chwile obcowania z przyrodą. Wyjątkową urodą wyróżnia się jezioro Przywidzkie o długości 4,5 km z 4,5 ha wyspą porośniętą ponad 180-letnim lasem. Stanowi on rezerwat przyrody, gdzie można spotkać rzadkie okazy zwierząt - czarnego bociana, żurawie, borsuki, wydry. Na terenie gminy Pruszcz Gdański znajdują się pomniki przyrody, obszary chronionego krajobrazu (Żuławy Gdańskie, Dolina Raduni), a także strefa ochronna ujęcia wody Straszyn. Żuławy Wiślane są jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie stwierdzono gniazdowanie przeszło 165 gatunków ptaków, co stanowi ok. 73% wszystkich występujących w Polsce gatunków.

Trutnowy_dom podcieniowy

Dom podcieniowy

Do ciekawostek turystycznych można również zaliczyć kulminację obszaru Wisły w Grabinie Zameczku oraz znajdujący się tu zespół zamkowo-parkowy, w którym rosną wspaniałe dęby pamiętające czasy królów polskich (kilka z nich to pomniki przyrody). W tym miejscu zbiegają się rzeki : Motława, Kłodawa i Bielawa.

Uroczo usytuowany nad brzegiem Motławy jest kościół we Wróblewie z XVII w. Przez obszar gminy Suchy Dąb przebiega szlak turystyczny mający swój początek w Gdańsku, a kończący się w Tczewie. Szlak ten doskonale nadaje się do spływów kajakowych, jak również do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Idealne warunki do organizowania spływu kajakowego stwarza także przepływająca rzeka Reknica, która wpada w Kolbudach do rzeki Raduni i płynie tzw. korytem Jar Raduni.

Kościół w Cedrach Wielkich

Kościół w Cedrach Wielkich

Zabytki, które warto zobaczyć:

  • kościół w Koźlinach,
  • kościół w Osicach,
  • pałac Steffensów, klasycystyczny, zbudowany w drugiej poł. XIX w. w Gołębiewku,
  • park etnograficzny w Nadolu,
  • dwór barokowo-klasycystyczny, zbudowany ok. 1800 r. w Dusocinie.

Podstawowe dane

Powiat: gdański
Gmina: Pruszcz Gdański
powiat gdański - herb
Nazwa: Starostwo Powiatowe
Ulica: Wojska Polskiego 16
Miejscowość: 83-000 Pruszcz Gdański
Telefon: 58 683 49 99
Faks: 58 683 48 99
Strona WWW http://www.powiat-gdanski.pl
Strona BIP https://biuletyn.net/powiat-gdanski
Adres e-mail sekretariat@powiat-gdanski.pl
Starosta gdański: Stefan Skonieczny
Powierzchnia: 793 km²
Ludność: 103 167

Wykaz gmin w powiecie:

Mapa dojazdu