Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/87245b17-4ff2-4100-a248-5c9f28cd7cc1.jpg Gdańska komunikacja w stylu retro. Czerwony zastąpi kość słoniowa

Gdańska komunikacja w stylu retro. Czerwony zastąpi kość słoniowa

Tramwaj NGd99 Citadis w barwach retro

Pierwszy był Dortmund. Teraz do przyjechał Citadis. W Gdańsku są już dwa tramwaje pomalowane jak kilkadziesiąt lat temu. Czy będą następne?

 

Każdy, kto jeździ po Gdańsku tramwajami zauważył, że na torach pojawił się wagon pomalowany w inne niż standardowe barwy.

 

Kość słoniowa zamiast kremowo-czerwonego

Kilka dni temu do Gdańska dotarł kolejny skład pomalowany w historyczne barwy. – Jest to skład Alstom Citadis o numerze 1002 – mówi Maciej Lisicki, prezes Zarządu Gdańskich Tramwajów i Autobusów. Od półtora roku, po gdańskich torach, jeździ tramwaj pomalowany w barwy przedwojennej spółki Danziger Elektrische Strassenbahn A.G. Pomysł na nowe barwy wziął się z chęci przypomnienia jednego z najbardziej znanych gdańskich pisarzy Güntera Grassa. Wewnątrz wagonu 1161 wyklejone są cytaty z książek Grassa. Malowanie tramwaju miało nawiązywać do czasów międzywojennych. Oczywiście nie jest to idealne odwzorowanie starego malowania. Nie da się tego zrobić na współczesnym taborze. Staraliśmy się tak połączyć stare z nowym, aby efekt był jak najbardziej zbliżony do oryginału. Odzew na nietypowy tramwaj był bardzo pozytywny. Nowy kolor bardzo się spodobał nie tylko pasażerom. ale i sympatykom transportu. Odbieraliśmy liczne sygnały, że warto przemalować więcej wagonów – podkreśla Lisicki.    

Tramwaj na ulicy Długiej przed II wojną światową. Fot. danzig-online.pl

Jak pomalowane będą gdańskie tramwaje

Obecnie GAiT dysponuje blisko 120 składami, z czego 109 jest codziennie wysyłanych na trasy. Dwa mają nowe barwy. Oprócz nich jeździ kilka składów promujących gdańskie drużyny sportowe oraz Europejskie Centrum Solidarności. – W najbliższym czasie zamierzamy zmodernizować i przemalować pozostałe trzy składy Citadis. W przyszłym roku planujemy zakup 15 nowych tramwajów. Rozważamy możliwość, aby już na etapie produkcji, zostały pomalowane w barwy kości słoniowej DES A.G. – informuje prezes GAiT.

 

Barwy historyczne, czyli jakie

W Gdańsku malowanie składów tramwajowych w barwy kości słoniowej z niebieskim pasem poniżej okien, to nawiązanie do powstałej w 1903 roku spółki DES A.G. Taka kolorystyka obowiązywała przez cały okres międzywojenny aż do II wojny światowej. W latach 50. XX wieku, w ramach centralnego planowania, została podjęta decyzja, aby ujednolicić malowanie tramwajów w całej Polsce. Tramwaje zostały przemalowane na barwy czerwoną i kremową. Po roku 1990 malowanie zostało zastąpione przez reklamy. Powszechna pstrokacizna, często obejmująca nie tylko ściany wagonu, ale i okna spowodowała, że władze miasta zdecydowały o zakazie umieszczania reklam na wagonach. W ten sposób gdańskie tramwaje uzyskały czerwono-kremowo-czerwone barwy.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.