Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Gdańsk po śmierci prezydenta Adamowicza. Aleksandra Dulkiewicz zostanie komisarzem miasta

Gdańsk po śmierci prezydenta Adamowicza. Aleksandra Dulkiewicz zostanie komisarzem miasta

Aleksandra Dulkiewicz wpisuje się do księgi kondolencyjnej

Na specjalnej konferencji prasowej 15 stycznia 2019 r. wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk zaproponował jej funkcję komisarza. – Postanowiłam przyjąć tę propozycję, jednak zastrzegam, że do czasu dopełnienia niezbędnych formalności nadal pozostaję wiceprezydentem – powiedziała Dulkiewicz.

 

Podczas konferencji prasowej wiceprezydent dziękowała również za słowa wsparcia i solidarności z Gdańskiem, jakie płyną z każdego miejsca w Polsce i na świecie. Nie podano jeszcze daty pogrzebu Pawła Adamowicza. Jest ona uzależniona od decyzji najbliższej rodziny prezydenta.

 

Władze Gdańska

Formalnie prezydenta Adamowicza zastępuje pierwszy wiceprezydent, czyli Aleksandra Dulkiewicz. Po dostarczeniu aktu zgonu tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza, komisarz wyborczy w ciągu 14 dni wygasza jego mandat. Funkcje tracą również jego zastępcy. Następnie premier wyznacza osobę, która do czasu powołania nowych władz, będzie rządziła miastem. Właśnie te funkcję zaproponował Aleksandrze Dulkiewicz telefonicznie minister Michał Dworczyk.

 – Rozmawiałam o tej sprawie również z wojewodą Dariuszem Drelichem i postanowiłam przyjąć tę propozycję – mówiła na konferencji Dulkiewicz. – Jednak różne formalności muszą jeszcze chwilę potrwać – zastrzegła.

Wygaśnięcie mandatu prezydenta miasta wiąże się także z koniecznością przeprowadzenia nowych wyborów. To premier ogłasza datę wyborów, jednak muszą odbyć się w ciągu 90 dni od wygaśnięcia mandatu.

W czwartek 17 stycznia 2019 r. podczas uroczystej sesji radni miasta pożegnają Pawła Adamowicza.

 

Polska wspiera Gdańsk

W dniu śmierci prezydenta Pawła Adamowicza w całej Polsce zorganizowane były wiece i marsze milczenia ku jego pamięci. Aleksandra Dulkiewicz dziękowała za wyrazy solidarności z Gdańskiem i z rodziną tragicznie zmarłego prezydenta miasta. – Bardzo chcę podziękować za wszystkie wyrazy współczucia, solidarności i dobre myśli – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. – Po raz kolejny podkreślam, że nie ma zgody na nienawiść i agresję w życiu publicznym, ale też w naszym codziennym życiu – zaznaczyła.

W całym województwie ogłoszona została żałoba, która potrwa do dnia pogrzebu Pawła Adamowicza. Flagi w miastach zostały opuszczone, wystawiono księgi kondolencyjne, a świąteczne iluminacje miejskie wygaszono. Odwoływane są imprezy o charakterze rozrywkowym, spektakle, rozgrywki sportowe. Trzydniową żałobę ogłoszono także m.in. w Warszawie, Łodzi i Olsztynie. Kondolencje dla rodziny Pawła Adamowicza i mieszkańców Gdańska płyną z całego świata.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.