Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/c9392bb2-93b2-48f6-95be-bc57e6c4cae7.jpg Filmy, debaty z twórcami i specjalne pokazy dla dzieci. Definicje wolności według All About Freedom Festival

Filmy, debaty z twórcami i specjalne pokazy dla dzieci. Definicje wolności według All About Freedom Festival

Popołudniami i wieczorami w Ogrodzie Powolności będzie rozbrzmiewać instalacja przestrzenno-dźwiękowa Ola Walickiego, wpisana w przestrzeń ogrodu zimowego Europejskiego Centrum Solidarności. Fot. Dawid Linkowski / Archiwum ECS

Tegoroczny All About Freedom Festival to szesnaście filmów w dziewięć dni, koncerty, debaty, spotkania z twórcami oraz nowość – poranne projekcje filmów dla dzieci. Wszystko skupione wokół tematu wolności tłumaczonej językiem najwyższej filmowej próby. Do zobaczenia i posłuchania między 20 a 28 października 2018 r. w Gdańsku.

 

Na wszystkie wydarzenia, poza seansami, obowiązuje bezpłatny wstęp.

 

Repertuar spoza mainstreamu

All About Freedom Festival proponuje repertuar, który nie zawsze ma szansę gościć na ekranach dużych kin. W programie m.in. premiera trójmiejska dokumentu: „Dobra zmiana” (reż. Konrad Szołajski) – film o tym, jak układa się życie Polaków w czasach dobrej zmiany. A także trzy premiery polskie: dramat „Ayka” (reż. Siergiej Dworcewoj) – o mocy macierzyńskiego instynktu (Złota Palma dla najlepszej aktorki dla Samal Esljamovej), zacierający granice pomiędzy fabułą a dokumentem film „Obnażeni” (reż. Jaron Szani) – o przypadku, który może wiele zmienić, i dramat „Ostatni dzwonek” (reż. Sébastien Marnier) – uniwersalna historia o szkole, o zerwanej relacji dorosłych z dziećmi, nauczycieli z uczniami. Po wielu seansach odbędą się też debaty z ich twórcami.

 

Kino dla dzieci

Specjalne pokazy przygotowano również z myślą o najmłodszych widzach. A po seansach dzieci wezmą udział w animacjach związanych z obejrzanym filmem. Do zobaczenia będą dwa obrazy: „Niesforny Bram” i „Storm. Opowieść o odwadze”. Pierwszy z nich opowiada o Bramie, wyjątkowo ciekawskim chłopcu, który nie może usiedzieć w miejscu i ma głowę pełną pomysłów. Okazuje się, że aklimatyzacja w szkole przysparza wielu zabawnych nieporozumień. Z kolei „Storm. Opowieść o odwadze” to historia osadzona w XVI-wiecznych realiach, gdy Marcin Luter ogłasza swoje teza, a w Kościele katolickim dochodzi do rozłamu. Średniowieczne miasteczko, w którym żyje 12-letni Storm, skrywa wiele tajemnic. Jedną z nich jest list, o którym wciąż szepczą dorośli. Chłopiec chce dowiedzieć się więcej. Wstęp na seanse dla dzieci kosztuje jedynie 1 zł.

 

Literatura i muzyka na festiwalu

W czasie festiwalu będzie też okazja do porozmawiania z Katarzyną Surmiak-Domańską, autorką najnowszej biografii Kieślowskiego – „Kieślowski. Zbliżenie”. A popołudniami i wieczorami w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności będzie rozbrzmiewać instalacja przestrzenno-dźwiękowa Ola Walickiego (tzw. Ogród Powolności). Zaplanowano też trzy koncerty. Zagrają: Berjozkele/Libelid – przedwojenne pieśni w języku jidysz, Banda Nella Nebbia – nawiązująca do tradycyjnej muzyki polskiej, litewskiej i klezmerskiej, z jednoczesnymi konotacjami jazzowymi i rockowymi, oraz sekstet Jerz Igor – muzyka dla dzieci i rodziców. Wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi będzie projekt „Kobiety w filmie. Kanadyjska perspektywa”, na który złoży się debata i projekcja filmowa z udziałem gości z Kanady.

 

 

Nagrody dla najlepszych

Profesjonalne jury nagrodzi film, który najtrafniej odnosi się do aktualnych wyzwań i przyczynia się do zrozumienia wartości solidarności. Film zostanie wybrany spośród pięciu obrazów: „Donbas”, „Najczystszy jest popiół”, „Sny wędrownych ptaków”, „Obnażeni” i „Ayka”. Nagrodę wysokości 30 tys. zł ufundował prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Również publiczność będzie miała okazję wytypować najlepszy obraz festiwalu. Po projekcji będzie można oceniać film przy pomocy specjalnych kuponów, przyznając punkty od 1 do 5. Wśród osób, które zagłosują na filmy, rozlosowane będą nagrody.

 

12. All About Freedom Festival

  • 20-28 października 2018 r., sobota-niedziela
  • Europejskie Centrum Solidarności
  • pl. Solidarności 1
  • Gdańsk
  • wstęp 0-12 zł (bilety obowiązują wyłącznie na seanse filmowe)

Zobacz: program i rezerwacje biletów na seanse na stronie Europejskiego Centrum Solidarności.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.