Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Festyny, pikniki, koncerty… 226. rocznica uchwalenia Konstytucji RP

Festyny, pikniki, koncerty… 226. rocznica uchwalenia Konstytucji RP

Dziecko trzymające na plecach flagę

Maj każdego roku wita nas kilkoma świętami. Pierwszego maja obchodziliśmy Święto Pracy, drugiego maja Święto Flagi, a trzeciego maja to dzień ustawowo wolny od pracy z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. W tym roku to już 226 rocznica.

 

Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 roku jako pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej konstytucji w 1787 roku). Sejm Czteroletni wyszedł naprzeciw panującej od lat demokracji szlacheckiej i wolnej elekcji, które doprowadzały Rzeczpospolitą Obojga Narodów do upadku. Konstytucja zmieniła ustrój na monarchię dziedziczną i znacznie ograniczyła demokrację szlachecką oraz zrównała mieszczan ze szlachtą, a chłopom dała ochronę ze strony państwa.

 

Konstytucja na Pomorzu

Z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja na Pomorzu można wziąć udział w wielu ciekawych koncertach, piknikach i festynach. Oto kilka przykładowych trzeciomajowych wydarzeń:

Miejski Dom Kultury w Redzie zaprasza na koncert Weroniki Korthals z zespołem. Artystka  wystąpi w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Redzie-Rekowie, prezentując repertuar z płyty „On” z wierszami ks. Jana Twardowskiego. Wstęp – wolny. Start o godz. 19.00

O godz. 10.00 we Władysławowie rusza V Europejski Rajd Rowerowy. Jest to kolejna odsłona rodzinnego rajdu rowerowego po gminie Władysławowo i okolicach. Udział jest bezpłatny i nie ma ograniczeń wiekowych.

W Starogardzie Gdańskim uroczystości z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji rozpoczną się o godz. 17.00 po północnej stronie rynku

W Miastku świętowanie rozpocznie się o godz. 10.00 mszą świętą, a o godzinie 12.30 Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Miastku zaprasza do parku miejskiego na festyn rozrywkowo-rekreacyjny.

Festyny i pikniki rodzinne odbędą się także między innymi w Pelplinie, Przechlewie czy w Żukowie.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.