Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to nie tylko kino. Będą też wystawy, koncerty i spotkania z twórcami

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to nie tylko kino. Będą też wystawy, koncerty i spotkania z twórcami

Część wydarzeń odbędzie się w nowej przestrzeni Konsulatu Kultury przy ul. Jana z Kolna 25 w Gdyni. Fot. facebook.com / Konsulat Kultury

Największy festiwal polskich filmów odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 r. W konkursie głównym o statuetkę Złotych Lwów zawalczy 19 obrazów, a w kinach do zobaczenia będzie ponad 100 filmów. To jednak nie jedyne atrakcje festiwalu. Wśród imprez towarzyszących są liczne koncerty, wystawy, spotkania branżowe i promocje książek.

 

Do 14 września 2019 roku została wstrzymana sprzedaż karnetów, jednak cały czas można kupować pojedyncze bilety na festiwalowe seanse. W tym po raz pierwszy do dyspozycji będzie aplikacja mobilna festiwalu z programem, możliwości rezerwacji miejsc i aktualnościami. Można ją ściągnąć na urządzenia typu Android i iOS po wyszukaniu nazwy „FPFF”

 

Branżowe Gdynia Industry

Już po raz czwarty w ramach Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zostały zorganizowane spotkania środowiska filmowego. Panele dyskusyjne i prezentacje, w których udział mogą wziąć twórcy, producenci, profesjonaliści branży i studenci szkół filmowych, będą odbywać się od 18 do 20 września w Hotelu Mercure Gdynia Centrum. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Gdynia Industry jest bezpłatny, wyłącznie za okazaniem akredytacji festiwalowej.

Specjaliści będą rozmawiać m.in. o roli wirtualnej rzeczywistości i efektów specjalnych w kinie, reżyserii kina dla dzieci oraz finansowaniu produkcji filmowych w Polsce z różnych środków. Osobną dyskusję zapowiedziała Gildia Reżyserów Polskich, która będzie rozmawiała o projekcie reformy FPFF w Gdyni. Specjalna debata zostanie także poświęcona kwestii równouprawnienia i parytetów w kinematografii polskiej.

Zob. program spotkań Gdynia Industry.

 

Dziesięć wystaw i plenerowych instalacji

Tegoroczny program festiwalu obfituje także w wystawy, w różnym stopniu powiązane z kinematografią.

Z okazji 50. rocznicy śmierci kompozytora i jazzmana Krzysztofa Komedy będzie można oglądać plakaty filmowe, do produkcji których muzykę stworzył Komeda. Wystawa „Czas Komedy. Plakaty filmowe” będzie też świetną okazją, by przyjrzeć się twórczości Polskiej Szkoły Plakatu: Jana Lenicy, Andrzeja Pągowskiego, Rosława Szaybo, Waldemara Świerzego czy Jana Młodożeńca.

Z kolei Muzeum Miasta Gdyni przygotowało specjalną wystawę „Kino Warszawa i inne obiekty, które zostały biedronkami”. Autorzy chcą pokazać historię nieistniejącego już kina Warszawa, które uważane było za miejsce kultowe przez kilka pokoleń gdynian. Zmierzch kina nadszedł wraz z erą multipleksów, a ostatni seans odbył się w 2003 r. Kino stało się ostatecznie sklepem jednej z sieci popularnych dyskontów. Gdyński przypadek nie jest odosobniony i na wystawie będzie można zobaczyć, jakie funkcje pełnią obecnie różnorodne polskie obiekty, które przed transformacją ustrojową były kinami.

Zob. wystawy podczas 44. FPFF w Gdyni.

 

Warsztaty filmowe

Miłośnicy kina w trakcie 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych mogą wziąć udział w specjalnych warsztatach. Będą warsztaty montażowe oraz indywidualne konsultacje dotyczące udziału w najważniejszych imprezach filmowych na świecie. Poczatkującym aktorom rad udzieli Małgorzata Potocka, która podpowie, co jest istotą gry aktorskiej i gdzie tkwi filmowa magia wielkich ról aktorskich.

Zob. program i zapisy na warsztaty aktorskie 44. FPFF w Gdyni.

 

Koncerty–niespodzianki w Gdyni

Piątek, 20 września będzie zdecydowanie najbardziej muzycznym dniem 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Pół wieku po śmierci kompozytora muzyki filmowej Krzysztofa Komedy jego utwory zabrzmią w przestrzeni miasta. W kilku punktach śródmieścia Gdyni równocześnie wykonają je orkiestry z różnych stron Polski, a nawet świata. Symultaniczny koncert rozpocznie się o godz. 17.00. Dokładne miejsce nie jest znane, jednak organizatorzy zapewniają, że tego dnia warto zajrzeć na ul. Świętojańską.

Godzinę później muzyki Krzysztofa Komedy będzie można posłuchać obok Gdyńskiego Centrum Filmowego, gdzie na czerwonych schodach zaśpiewają Magda Kumorek i Anna Dereszowska. Towarzyszyć będzie im Rebel Babel Ensamble.

Muzyczną kulminacją festiwalowego piątku będzie Komeda Big Bang, czyli wspólny występ połączonych orkiestr – wszystkich zespołów, które wcześniej tego dnia pojawią się na gdyńskich ulicach. Pod kierunkiem Łukasza L.U.C. Rostkowskiego wykonają wybrane utwory Krzysztofa Komedy w akustycznej odsłonie. Koncert odbędzie się w nowo odrestaurowanej Muszli na Placu Grunwaldzkim, pomiędzy Teatrem Muzycznym i Gdyńskim Centrum Filmowym.

Spotkania, debaty, książki

W ramach gdyńskiego festiwalu odbędzie prawie 20 debat i spotkań autorskich – wszystkie wokół tematu kinematografii. Po raz kolejny zostanie przeprowadzona debata nad przyszłym kształtem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Odbędzie się także spotkanie z Andrzejem Pągowskim, w trakcie którego będzie można zdobyć autograf na plakacie tegorocznej edycji festiwalu. Specjalny wykład będzie poświęcony życiu i twórczości Krzysztofa Komedy, a miłośnicy książek będą mogli wziąć udział w licznych spotkaniach autorskich, m.in. z Tadeuszem Sobolewskim, Kingą Burzyńską, Arturem Majerem i Markiem Hendrykowskim.

Zob. pełny program wydarzeń towarzyszących 44. FPFF w Gdyni.

Młodzież może skorzystać z zajęć Filmoteki Szkolonej, w ramach której młodzi wybiorą swojego faworyta wśród filmów tegorocznego festiwalu, porozmawiają o nowych mediach oraz wezmą udział w zajęciach filmowo reporterskich.

 

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

 • 16-21 września 2019 r., poniedziałek-sobota
 • Teatr Muzyczny im. D. Baduszkowej, pl. Grunwaldzki 1
 • Gdyńskie Centrum Filmowe, pl. Grunwaldzki 2
 • Helios Gdynia, Centrum Handlowe Riviera, ul. Kazimierza Górskiego 2
 • Konsulat Kultury, ul. Jana z Kolna 25
 • Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
 • Muzeum Marynarki Wojennej, ul. Zawiszy Czarnego 1B
 • Hotel Mercure Gdynia Centrum, ul. Armii Krajowej 22
 • Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, ul. Bema 26
 • Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, al. Zwycięstwa 96/98
 • bilety: 12 zł (szkolne grupy zorganizowane), 15 zł (grupy zorganizowane – firmy i instytucje), 18-22 zł, 200 zł (karnety)
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.