Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Trwa festiwal filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity w Gdyni. Ponad 70 premier, debaty i warsztaty

Trwa festiwal filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity w Gdyni. Ponad 70 premier, debaty i warsztaty

Kadr filmu Reformatorka Islamu w reżyserii Marie Skovgaard. Fot. mat. prasowe.

W Gdyni między 15 a 24 maja 2019 r. będzie można zobaczyć najlepsze filmy dokumentalne z całego świata. Będą opowiadać o najbardziej aktualnych i najważniejszych tematach. W programie także spotkana z twórcami, warsztaty oraz debata o tym, dlaczego warto być obywatelem Europy.

 

Trwa sprzedaż biletów na Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity.

 

Czwarty raz w Gdyni

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbywa się jedocześnie w sześciu miastach w Polsce, a w Gdyni filmy będzie można oglądać po raz czwarty. – W tym roku zaprezentujemy kino dokumentalne najwyższej próby: filmy dające do myślenia, nakręcone w najnowszej technologii, które w niczym nie ustępują filmom fabularnym pod względem jakości zdjęć, montażu i dźwięku – mówi Artur Liebhart, dyrektor festiwalu. – Pokażemy premierowo w Gdyni najnowsze filmy rodzimej produkcji, które zdążyły już podbić́ prestiżowe festiwale międzynarodowe (jak choćby IDFA w Amsterdamie), gdzie zdobyły liczne nagrody, a w renomowanych mediach pojawiły się o nich entuzjastyczne recenzje – tłumaczy Liebhart.

 

 

Co warto obejrzeć?

Lista festiwalowych hitów jest długa. Widzowie w Gdyni zobaczą m.in. najnowszy film nominowanego do Oscara, legendarnego reżysera Wernera Herzoga „Herzog/Gorbaczow”. Jego tematem jest spotkanie na szczycie mistrza kinematografii z Michaiłem Gorbaczowem, radzieckim przywódcą, nagrodzonym pokojową Nagrodą Nobla, i historia wydarzeń, które ukształtowały współczesną rzeczywistość geopolityczną.

W programie festiwalu nie zabraknie filmów, które zgłębiają charakter relacji międzyludzkich. „Magiczne życie V” („The Magic Life of V”) Tonislava Hristova to intymny portret młodej kobiety Veery, która stara się zyskać pewność siebie, wcielając się w fantastyczne postaci. Prowadzi siebie i swojego niepełnosprawnego brata przez świat rozmaitych ról, tożsamości i magii, aby znaleźć odwagę̨ i zmierzyć się z demonami przeszłości związanymi z ich ojcem.

Będzie można zobaczyć też najnowszy film Witalija Manskiego (reżyser będzie też gościem gdyńskiego festiwalu). W prezentowanym filmie „Świadkowie Putina” przedstawia historię dojścia do władzy rosyjskiego przywódcy. Zatrudniony przez rządową telewizję, która we współpracy ze sztabem wyborczym kreowała pozytywny wizerunek polityka, miał szansę z bliska pokazać moment politycznego przełomu w Rosji.

 

Spotkania z twórcami

W Gdyni będzie można spotkać się z autorami niektórych filmów. W debacie z publicznością weźmie udział Jaśmina Wójcik, która w „Symfonii Fabryki Ursus” upamiętnia losy pracowników warszawskiej fabryki. Będą też Ewa Podgórska, reżyserka filmu „Diagnosis”, który miał światową premierę na prestiżowym festiwalu IDFA, oraz Jacek Wasilewski, który w filmie „Matka Boska. Polaków portret własny” opowiada o poczuciu wyjątkowości narodu, który został podobno wybrany przez Matkę Boską.

 

Europejska debata po filmie

Po pokazie filmu „Erasmus – obywatele Europy” w Gdyńskim Centrum Filmowym odbędzie się debata o tym, dlaczego warto być obywatelem Europy. Specjaliści będą rozmawiać m.in. o tym, jakie wartości trzeba pielęgnować, by wciąż cieszyć się dziś demokracją, co zawdzięczamy Europie i kim dziś jesteśmy: obywatelami Polski, Europy czy mieszkańcami Pomorza.

Kadr filmmu Erasmus – obywatele Europy w reż. Angeliki Aristomenopoulou, Andreas Apostolidis. Fot. mat. prasowe.

Znawcy tematu powiedzą, jak wypadamy w oczach zagranicznych gości? Dowiemy się też, dlaczego 2019 ogłoszony został w naszym regionie „Rokiem Wolności i Solidarności”.

Rozmowę poprowadzi Agnieszka Michajłow, dziennikarka radiowa, która przez 25 lat była związana z Radiem Gdańsk, gdzie prowadziła m.in. poranny cykl „Rozmowa kontrolowana”.

Wśród gości m. in. Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego, Ewa Kiszka, kierownik działu ds. umiędzynarodowienia GUMed, oraz Alicja Jagodzińska, przedstawicielka Erasmus Student Network Polska.

 

Specjalna nagroda

Podczas gali finałowej Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 tys. zł najlepszemu filmowi spośród nominowanych w Konkursie Głównym o nagrodę Millennium przyznają gdyńscy jurorzy. W ich gronie zasiadają: pisarka i kompozytorka Natalia Fiedorczuk-Cieślak, reżyser i filmoznawca Jerzy Rados oraz kompozytor i kontrabasista Olo Walicki. W Gdyni wręczona zostanie również Nagroda Czytelników „Co Jest Grane 24″ – zwycięzcę plebiscytu wskażą widzowie festiwalu ze wszystkich sześciu miast.

 

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

 • 15-24 maja 2019 r., środa-sobota
 • Gdyńskie Centrum Filmowe
 • pl. Grunwaldzki 2
 • Gdynia
 • bilety – 15-18 zł
 • zobacz: program i bilety na stronie festiwalu

 

Debata: Dlaczego warto być obywatelem Europy?

 • 19 maja 2019 r., niedziela, godz. 17.00 (po pokazie filmu „Erasmus – obywatele Europy”)
 • Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Warszawa
 • pl. Grunwaldzki 2
 • Gdynia
 • wstęp wolny
 • zobacz więcej: wydarzenie na facebooku
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.