Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/5036002e-6e57-4f3c-a998-8a069b3710f7-2.jpg Europejski Dzień bez Samochodu. Pociągiem, autobusem czy tramwajem? To nieważne! Przesiądź się i jedź za darmo

Europejski Dzień bez Samochodu. Pociągiem, autobusem czy tramwajem? To nieważne! Przesiądź się i jedź za darmo

Pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej na linii PKM

To będzie weekend komunikacyjnych atrakcji. Kolejowa wycieczka przez Pomorze albo zabytkowym taborem w Trójmieście. A do tego zobacz niezwykły fresk i dowiedz się, jak ważne jest noszenie odblasków na drogach. Europejski Dzień bez Samochodu w sobotę, 22 września 2018 r.

 

W tym roku w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu uczestniczy aż 14 miast i gmin z całego województwa pomorskiego.

 

Dzień bez samochodu

Europejski Dzień bez Samochodu obchodzony jest raz w roku, jako kulminacja obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transport. – Mam jednak wrażenie, że na Pomorzu dzień bez samochodu mamy przez 365 dni w roku. To właśnie Pomorzanie najchętniej w Polsce korzystaj z kolei  – zaznaczył Ryszard Świlski, członek zarządu województwa pomorskiego. – W tym roku do naszej akcji dołączyła rekordowa liczba partnerów. Dzień bez samochodu obchodzony będzie w co najmniej 14 miejscowościach – uzupełnił. Sprawny i dopasowany dla potrzeb pasażerów transport to jeden z priorytetów samorządu województwa pomorskiego. – Liczba podróży faktycznie imponuje, ale warto też dodać, że kilka lat temu na transport wydawaliśmy ok. 50 mln zł, a w 2018 roku przeznaczymy na ten cel rekordowe 133 mln zł – dodał Kszysztof Czopek, dyrektor Departamentu Infrastruktury UMWP. W sobotę 22 września wszyscy posiadacze dowodu rejestracyjnego będąmogli za darmo poruszać się środkami komunikacji miejskiej na obszarze Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej a także pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej i Przewozów Rrgionalnych na terenie całego województwa.

 

A może wycieczka po Pomorzu?

Specjalna oferta kolejowa została przygotowana dla wszystkich, który zdecydują się na weekendową wycieczką. – Wspólnie z samorządem województwa zdecydowaliśmy, że bilet turystyczny będzie ważny od północy z czwartku na piątek aż do godziny szóstej rano w poniedziałek, 24 września. Dzięki temu zaplanowanie wycieczki oraz dojazd w dowolne miejsce regionu będzie jeszcze łatwiejszy – poinformował Krzysztof Zgorzelski, prezes spółki Przewozy Regionalne. – Pomorze jest piękne i warto je lepiej poznać korzystając z naszych pociągów – dodał.

 

Historyczne pojazdy

Gdańsk z Gdynią, 22 września 2018 r. połączy specjalna bezpłatna dla wszystkich linia autobusowa nr 101 pomiędzy przystankiem SKM Śródmieście w Gdańsku a Dworcem Głównym PKP w Gdyni. Autobusy tej linii przez kilkadziesiąt lat kursowały pomiędzy Urzędem Wojewódzkim a centrum Gdyni. Linie będą obsługiwać najnowsze przegubowe autobusy z Gdyni i Gdańska. – Po Gdyni będą jeździć dwie bezpłatne linie trolejbusowe. Ta o numerze 201 z Dworca PKP na skwer Kościuszki, obsługiwana będzie najnowszym trolejbusem o napędzie bateryjnym, a linia nr 301 z dworca na plac Kaszubski obsługiwana będzie pojazdem zabytkowym – poinformował Kamil Bujak, przwewodniczący zarządu MZKZG. Z kolei po Sopocie kursować będzie pochodzący z okresu międzywojennego autobus Krupp. –  Gdańskie Autobusy i Tramwaje zapraszają na specjalne przejazdy zabytkowymi tramwajami z Oliwy do Jelitkowa, gdzie kursować będą tramwaje Bergman i Ring. Wszystkie linie specjalne są oczywiście bezpłatne.

 

Autobusem pod niebo

Autobusy linii nr 101 swoją trasę w Gdańsku kończyć będą na przystanku SKM Śródmieście, skąd są już tylko dwa kroki pod „Niebo polskie”, czyli fresk, który znajduje się w budynku byłego Gimnazjum Polskiego. Malowidło zniszczone w 1939 roku, dzięki staraniom Samorządu Województwa Pomorskiego zostało odtworzone przez artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. – „Niebo polskie” to niezwykła lekcja historii, a do tego możemy tam odnaleźć wątki komunikacyjne, np. pięknie przedstawioną magistralę węglową do Gdyni – zachęcał do odwiedzin Ryszard Świlski.

 

Odblaskowa niedziela

W niedzielę, 23 września 2018 r. na gdańskim placu Zebrań Ludowych odbędzie się piknik Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Podczas kilkugodzinnej zabawy będzie można dowiedzieć się, dlaczego noszenie odblasków jest takie ważne. Będą również motoryzacyjne nowinki, a na zakończenie koncert zespołu Golden Life. Więcej na temat pikniku przeczytaj w artykule na stronie internetowej Pomorskie.eu.

 

 

Dodatkowe informacje i rozkłady jazdy linii specjalnych na stronie MZKZG

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.