Chcesz posłuchać zespołu perkusyjnego, który od zwykłych instrumentów woli przedmioty użytku codziennego? Przyjdź 30 listopada 2019 r. na koncert – wyjątkowo uzdolnieni muzycy stworzą ciekawe struktury, grając na beczkach, butelkach, kieliszkach i innych sprzętach perkusyjnych. Towarzyszyć im będzie znany gdański saksofonista.
Działalność Remontu Pomp ma nie tylko aspekt terapeutyczny, ale ma też wymiar artystyczny. Transowa gra 13-osobowej grupy muzyków na instrumentach perkusyjnych i przedmiotach codziennego użytku, połączona z saksofonem Trzaski, tworzy niesamowite wrażenie. To odważne i jednocześnie fascynujące zjawisko na naszej scenie muzycznej.
Remont Pomp
Zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną. Powstał w 2004 r. przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa również przestrzenie muzyki eksperymentalnej, grając na niecodziennych instrumentach lub przedmiotach, na co dzień niekojarzonych z muzyką. Wystarczy wymienić utwory wykonywane na stole, szklankach, kieliszkach, dzbanach czy beczkach. Mają w swoim dorobku dwie płyty: Złotą Platynę wydaną w 2012 r., która została nagrana z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim, oraz Pomp Power nagraną z Mikołajem Trzaską, która ukazała się w grudniu 2016 r. Dzięki tym spotkaniom muzyka zespołu zyskała bardziej free jazzowo improwizowany charakter.
Remont Pomp zagrał wiele koncertów w Trójmieście i innych miastach Polski. Koncertował również za granicą, m.in. na Słowacji, w Izraelu, Niemczech, Szkocji czy Australii. Współpracował także z takimi muzykami, jak: Tomasz Antonowicz, Ken Vandermark, Rabiah Beaini, Paweł Szamburski, Wacław Zimpel, Michał Górczyński, Ray Dickaty, Artur Majewski, Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty), Olo Walicki, Raphael Rogiński, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego i inni. Zespół jest odpowiedzialny za oprawę muzyczną spektakli Teatru Razem, z którym współtworzył 13 spektakli.
Saksofonista i klarnecista basowy. Współzałożyciel najważniejszej formacji yassu – legendarnej Miłości oraz lider Łoskotu. Gdy impet yassu wygasł, stał się jedną z czołowych postaci polskiej sceny improwizowanej. Realizuje się na gruncie free jazzu i muzyki improwizowanej. Jest liderem międzynarodowego tria Volumen oraz kwartetu klarnetowego Ircha, członkiem Shofar – wykonującego muzykę żydowską, Resonance – tentetu Kena Vandermarka oraz tria Riverloam, współtworzonego z brytyjskimi muzykami Markiem Sandersem i Olie Bricem. Współpracuje z tuzami światowej wolnej improwizacji, m.in. Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Stevem Swellem, Timem Daisy, Claytonem Thomasem, Markiem Tokarem, Magnusem Broo, Peterem Ole Jorgensenem, Per-Ake Holmlanderem, Davem Rempisem. Jest kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej (na stałe współpracuje z Wojciechem Smarzowskim) oraz tworzy projekt muzyczno-literacki z Andrzejem Stasiukiem.
Remont Pomp i Mikołaj Trzaska
- 30 listopada 2019 r., sobota, godz. 19.00
- Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Etnografii
- ul. Cystersów 19
- Gdańsk-Oliwa
- wstęp – wolny