Aktualności

Zobacz na własne oczy wierną kopię egipskiej Księgi Umarłych. To jedyna taka okazja!

Fragment faksymile Księgi Umarłych
Fragment faksymile Księgi Umarłych. Mat. prasowy Domu Emisyjnego Manuscriptum

Przez cztery dni mieszkańcy i turyści będą mogli oglądać faksymile egipskiej Księgi Umarłych. Wyjątkowe dzieło zostanie wystawione w czwartek, 14 listopada 2019 r. w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Wstęp na ekspozycję będzie bezpłatny.

 

Premierowa prezentacja faksymile egipskiej Księgi Umarłych odbyła się podczas 23. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie w październiku 2019 r. Teraz dzieło przyjeżdża do Gdańska.

 

Czym jest egipska Księga Umarłych?

Księga Umarłych to manuskrypt z hieroglifami i kolorowymi ilustracjami umieszczany w grobowcu w pobliżu mumii. Był adresowany do konkretnego zmarłego, którego imię i tytulaturę wpisywano w obręb tekstu. Starożytni Egipcjanie wierzyli, że po śmierci pomaga chronić duszę przed niebezpieczeństwami czekającymi w drodze na sąd Ozyrysa.

Według egipskiej mitologii zmarły, aby cieszyć się wiecznym szczęściem, najpierw musiał odbyć długą i pełną pułapek podróż przez zaświaty. Księga Umarłych była więc swego rodzaju przewodnikiem. Zawierała zbiór różnorodnych modlitw, wskazówek, rad oraz instrukcji, które pozwalały uniknąć zagrożeń i pokonać wszystkie przeszkody pojawiające się podczas wędrówki do raju.

 

Dokładna kopia dzieła sprzed naszej ery

Prezentowane w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku faksymile to dokładna kopia Księgi Umarłych, pochodzącej z około 1250 r. p.n.e. Tekst został stworzony dla tebańskiego pisarza Aniego, który był skrybą faraona Ramzesa II i wysoko postawioną osobowością epoki, oraz jego żony, kapłanki Tutu. Oryginalny zwój został skradziony z egipskiego magazynu rządowego w 1888 r. przez sir E. A. Wallisa Budge'a i wysłany do British Museum w Londynie, gdzie znajduje się do dziś.

Warto zaznaczyć, że po raz pierwszy w historii mamy do czynienia z reprodukcją Księgi Umarłych wydaną na naturalnym papirusie. Nad jej stworzeniem pracowało ponad 100 osób. Hiszpański wydawca Cartem użył najnowocześniejszej technologii, dzięki której zostały oddane nawet takie szczegóły, jak nierówności krawędzi arkusza. Cena emisyjna tego dzieła wynosi 47 tysięcy złotych.

 

Pokaz faksymile egipskiej Księgi Umarłych

  • 14-17 listopada 2019 r., czwartek-niedziela
  • Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
  • ul. Mariacka 25/26
  • Gdańsk

 

Wstęp na ekspozycję Księgi Umarłych jest bezpłatny.

Księgę będzie można zobaczyć w godzinach otwarcia muzeum:

  • czwartek-piątek, godz. 8.00-16.00
  • sobota-niedziela, godz. 10.00-16.00

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Organizatorami wydarzenia są Muzeum Archeologiczne w Gdańsku oraz Mennica Gdańska. Mecenasem całej akcji jest Dom Emisyjny Manuscriptum.

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości