Sześć biegów, a każdy na dystansie 5 km. Jesienno-zimowa edycja City Trail w Gdańsku już w niedzielę

Biegnący przez las ludzie
Fot. materiał prasowy organizatora

Dla dorosłych przygotowano dystans 5 km, a dzieci i młodzież mogą wybrać od 300 m do 2 km. Pierwszy w tej edycji bieg odbędzie się w niedzielę, 27 października 2019 r. w okolicach Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

 

City Trail to największy cykl biegów przełajowych w Polsce. Poprzednia edycja przyciągnęła blisko 10 tys. dorosłych i ponad 3,7 tys. dzieci. Średnia frekwencja z sześćdziesięciu biegów to 502 dorosłych i 188 dzieci. Wszystkie sportowe zmagania odbywają się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Każdy z biegów wystartuje o godz. 11.00, zawody dla dzieci rozpoczną się o godz. 9.20, a od 8.30 będzie działać biuro zawodów. Zapisy będą możliwe w dniu zawodów. 

 

Terminy kolejnych biegów sezonu 2019/2020:

  • 24 listopada (Gdynia, Mały Kack)
  • 29 grudnia (Gdańsk, okolice AWFiS)
  • 9 lutego (Gdynia, Mały Kack)
  • 1 marca (Gdańsk, okolice AWFiS)
  • 22 marca (Gdynia, Mały Kack)

Harmonogram każdej z imprez:

  • godz. 8.30 – otwarcie biura zawodów
  • godz. 9.20-10.30 – biegi City Trail Junior
  • godz. 10.30 – zamknięcie biura zawodów
  • godz. 11.00 – start biegu głównego na 5 km

 

Trasy

Trasy biegów City Trail są różnorodne i trudno je porównywać, bo stopień ich trudności zależy nie tylko od ukształtowania terenu, ale także warunków pogodowych, które w okresie jesienno-zimowym bywają bardzo zmienne. – To główny powód, dla którego nie zrobiliśmy nigdy klasyfikacji All cities, która na pewno byłaby ciekawa, ale niestety niesprawiedliwa – mówi Piotr Książkiewicz, pomysłodawca i organizator zawodów. – Patrząc na profile tras wiemy natomiast, że najłatwiejsze są: bydgoska, poznańska, warszawska i wrocławska, średni stopień trudności mamy w Katowicach, Lublinie, Łodzi i Olsztynie, a te najbardziej wymagające biegi organizujemy w Szczecinie i Trójmieście – tłumaczy Książkiewicz.

 

Charytatywne zmagania

Podstawowy pakiet sześciu biegów w jednym mieście to koszt 99 zł. Dodatkowym elementem karnetu będzie zimowa czapka do biegania. Jest też opcja dopłacenia 10 zł i skorzystania z pakietu premium, który zawiera stały chip do pomiaru czasu, dzięki czemu wystarczy pojawić się w biurze zawodów tylko raz w ciągu edycji. Można zapisać się także na pojedyncze biegi – start w jednym biegu to koszt 25 zł w przypadku płatności elektronicznej i 30 zł w biurze zawodów w dniu imprezy.

Od edycji 2018/2019 zawodnicy będą mogli startować charytatywnie. Pakiet charytatywny oznacza dopłacenie 15 lub 30 zł (w zależności od tego czy rejestracja dotyczy pojedynczego biegu, czy karnetu sześciu imprez) oraz 5 lub 10 zł w biegach dziecięco-młodzieżowych. Środki te zostaną przekazane na rzecz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę zajmującej się pomocą krzywdzonym dzieciom. – W poprzednim sezonie dzięki tej akcji przekazaliśmy Fundacji 50 tys. zł, z czego 45 810 zł pochodziło z wpłat od biegaczy. To bardzo duża kwota, ale mamy nadzieję, że w zbliżającej się edycji uda nam się zebrać jeszcze większą sumę! – podkreśla Piotr Bętkowski, drugi z organizatorów City Trail.

 

Dla najmłodszych i nieco starszych

Od pierwszej edycji imprezy zorganizowanej w 2010 r. biegom dla dorosłych towarzyszą zawody dla dzieci i młodzieży. Biegi City Trail Junior są skierowane do dzieciaków w każdym wieku. Dystanse są różne dla każdej kategorii wiekowej. Najmłodsi – mający mniej niż 5 oraz w wieku 6-7 lat – biegają 300 m (kategorie D0 i D1). Nieco starsi – 8- i 9-latkowie (kategoria D2) – mają do pokonania 600 m. Dzieci w wieku 10-12 lat (kategoria D3) pokonują 1 km, natomiast młodzież od 13 do 15. roku życia (kategoria D4) startuje na 2 km.

Opłaty startowe to 7,5 zł w przypadku zapisów na pojedyncze biegi przez Internet, 10 zł – podczas rejestracji na jeden bieg w dniu zawodów oraz 30 zł – jeśli opłata jest uiszczana z góry za cały cykl (6 biegów). Również w przypadku biegów dziecięco-młodzieżowych istnieje możliwość wsparcia Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – to także  5 lub 10 zł.

 

Historia cyklu

Biegi City Trail mają dziesięcioletnią historię, kiedy studenci poznańskiej AWF - Piotr Książkiewicz i Piotr Bętkowski wpadli na pomysł zorganizowania biegów mających pomóc w budowaniu formy na wiosnę. Pierwsze zawody – wtedy pod nazwą Grand Prix Poznania w Biegach Przełajowych odbyły się 9 stycznia 2010 r. Natomiast w formule ogólnopolskiej po raz pierwszy pod nazwą Grand Prix Trójmiasto z Biegiem Natury odbyły się 17 listopada 2012 r. Od tamtego czasu w Trójmieście odbyło się już 35 biegów, a w skali ogólnopolskiej organizatorzy City Trail mają za sobą blisko 350 imprez w formule Grand Prix. – Początki nie były łatwe, ale postanowiliśmy być cierpliwi. Opłaciło się, bo dzisiaj jesteśmy największym cyklem biegów przełajowych w Polsce – podkreśla Piotr Książkiewicz, pomysłodawca i organizator cyklu.

W ramach City Trail odbędzie się 60 biegów w 10 lokalizacjach: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Sezon potrwa od 28 września 2019 do 29 marca 2020.

Aby otrzymać pamiątkowy medal również należy pobiec minimum cztery razy. Podsumowanie edycji i wręczenie nagród odbywa się na siódmej, oddzielnej imprezie, organizowanej w formule uroczystej ceremonii. Harmonogram wszystkich biegów wygląda identycznie. O godz. 8. 30 zaczyna pracę biuro zawodów, od godz. 9.30 trwają biegi dla dzieci, a o godz. 11.00 startuje bieg główny na 5 km.

Zobacz: City Trail

 

Mapa biegów_City Trail

 

 

 

 

view szablon artykułu