Retrospekcja półwiecza twórczości ciekawej osobowości polskiej sztuki XX w. Andrzej Dudziński jubileuszowo

Ptaki
Tablica III, 2001, olej na płótnie, 140 x 193 cm. Fot. mat. prasowe PGS w Sopocie

Rysownik, malarz, plakacista, ilustrator, instalator, performer, fotograf, twórca kolaży, asamblaży, a do tego człowiek piszący i rymujący. Z bogatego dorobku Andrzeja Dudzińskiego wybrano 50 prac na 50-lecie twórczości.

 

Wernisaż jubileuszowej wystawy odbędzie się 19 grudnia 2019 r. w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Ekspozycję można oglądać do 2 lutego 2020 r.

 

Andrzej Dudziński

Urodzony w Sopocie, od 2001 r. honorowy obywatel miasta. Jeszcze jako student, dokładnie 50 lat temu, opublikował w prasie pierwsze lekko satyryczne rysunki. Wymyślił swoje alter ego w postaci rozczochranego ptaka Dudiego, który zdobył sympatię i popularność wśród czytelników i widzów. Ukończył warszawską ASP w pracowni plakatu Henryka Tomaszewskiego. W 1970 r. wyjechał do Londynu i przez dwa lata współpracował z undergroundowymi pismami związanymi z ruchem hipisowskim. To doświadczenie było bardzo ważne dla młodego człowieka u początku zawodowej kariery. Po powrocie współpracował z licznymi krajowymi pismami, umacniając swoją pozycję wszechstronnego ilustratora i rysownika. W 1977 r., zaproszony na Międzynarodową Konferencję Grafików w Aspen w Kolorado, postanowił zostać w USA. Współpracował z najlepszymi pismami, jak „The New York Times" czy „Times", zdobywając znakomitą pozycję wśród artystów związanych z prasą i plakatem. Był wykładowcą akademickim. W ostatnim czasie z wielką pasją oddaje się malarstwu, które choć zawsze mu bliskie, przegrywało z potrzebami i zamówieniami ilustratorskimi czy wydawniczymi.

Zobacz tabelę prezentowanych prac

 

Andrzej Dudziński, Pięćdziesiąt na pięćdziesiąt

  • wernisaż – 19 grudnia 2019 r., czwartek, godz. 19.30
  • wystawa czynna od 20 grudnia 2019 r. do 2 lutego 2020 r., od wtorku do niedzieli w godz. 11–19
  • Państwowa Galeria Sztuki
  • plac Zdrojowy 2
  • Sopot
  • wstęp – wolny
  • kurator: Bogusław Deptuła

 

 

view szablon artykułu