Aktualności

O agroturystyce, żywności i folklorze. Wizyta studyjna w Środkowej Frankonii

Występ zespołu Marzebionczi z Szymbarka w skansenie Bad Windsheim
Występ zespołu Marzebionczi z Szymbarka w skansenie Bad Windsheim. Fot. Monika Morawska

Spotkania z lokalnymi producentami, rozmowy o wspólnych projektach oraz promocja kaszubskiego i kociewskiego folkloru. Tak było podczas wyjazdu Gdańskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego do Środkowej Frankonii w Niemczech.

 

Wyjazd był współorganizowany przez Samorząd Województwa Pomorskiego ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

 

Wizyta w Niemczech

Podczas wizyty w Środkowej Frankonii pomorska delegacja zapoznała się z działalnością lokalnych organizacji promujących turystykę wiejską. Porównywane były strategie realizowane w obu partnerskich regionach. W czasie wizyt studyjnych w gospodarstwach agroturystycznych była możliwość poznania producentów lokalnej i tradycyjnej żywności oraz napojów. W skansenie w Bad Windsheim zorganizowany został jarmark smaków, gdzie można było spróbować przysmaków pomorskiej, jak i frankońskiej kuchni. Kaszubską oraz kociewską muzykę i pieśni zaprezentował gospodarzom zespół Marzebionczi z Szymbarka.

 

Wizyta Gdańskiego Stowarzyszenia Agrotusystycznego  w Stowarzyszeniu "Romantyczna Frankonia". Fot. Bezirk Mittelfranken

 

Partnerstwo z Pomorzem

Region Środkowej Frankonii i Pomorza już od prawie 20 lat łączy porozumienie o partnerstwie. Jubileusz będzie obchodzony w 2020 roku. Z tej okazji w przyszłym roku planowana jest rewizyta przedstawicieli strony niemieckiej. Współpraca regionów dotyczy głownie gospodarki, rolnictwa oraz kultury i wymiany młodzieżowej. Porozumienia ze swoimi niemieckimi odpowiednikami zawarło również pięć pomorskich gmin.  

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Opłaty środowiskowe i statystyka