Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/50930560-4fbb-4284-b303-ffafafc570c4.jpg Kolejne nowości na Pomorskich Szlakach Kajakowych. Duże zmiany m.in. nad Jeziorem Raduńskim i na Słupi

Kolejne nowości na Pomorskich Szlakach Kajakowych. Duże zmiany m.in. nad Jeziorem Raduńskim i na Słupi

Nowa przystań na dolnym odcinku Słupi we Włynkówku

W ciągu ostatnich trzech miesięcy zakończono kolejne inwestycje w pomorską infrastrukturę dla kajakarzy i żeglarzy. Powstały nowe stanice wodne i wygodne przystanie. Są też wiaty do grillowania, suszarki do kajaków i stojaki na rowery. Zbyt płytkie tory wodne zostały udrożnione. Zmiany dotyczą m.in. szlaków górnego i dolnego odcinka rzeki Słupi, Raduni, Jeziora Raduńskiego oraz Motławy.

 

Projekty zostały zrealizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 -2020. Zobacz, gdzie prowadzone były prace i co się zmieniło.

 

Łatwiejsze przenoski na Raduni w Lniskach i Żukowie

W Rutkach, Żukowie oraz w Lniskach powstała nowa infrastruktura kajakowa wraz z oznakowaniem drogowym i wodnym. Zakres prac inwestycyjnych obejmował m.in. wykonanie pomostów, stojaków na rowery, parkingów, oświetlenia, a także elementów małej architektury. Dodatkowo w Lniskach oraz w Żukowie, gdzie znajdują się przenoski, zadbano o odpowiednie zagospodarowanie brzegów powyżej i poniżej przeszkody.

Zmiany na Raduni w Żukowie. Fot. archiwum UMWP.

 

Przepływ dla kajakarzy na Raduni pod mostem w Ręboszewie

Płytkie dno jeziora Małe Brodno i Wielkie Brodno w okolicy mostu w Ręboszewie zostało zrewitalizowane. Udrożniono tor wodny, likwidując powstałe tam wypłycenia. Dzięki temu pływanie po szlaku Kółek Jezior Raduńskich stało się bezpieczniejsze dla wodniaków.

Rewitalizacja dna jeziora w Rębowszewie. Fot. archiwum UMWP.

 

Przystań nad jeziorem Głębokim w Gałęzowie

W Gałęzowie (gm. Dębnica Kaszubska) nad jeziorem Głębokim powstała nowa przystań kajakowa. Budowa dotyczyła nowego pomostu, parkingu, a także elementów małej architektury w tym m. in. wiat, suszarek na kajaki, ławek i miejsca na ognisko. Miejsce nowej przystani nie jest przypadkowe – przez jezioro przepływa rzeka Słupia. Jest to punkt do przewózki kajaków z uwagi na pobliską elektrownię wodną Gałąźnia Mała, która jest największą elektrownią wodną w kaskadzie rzeki Słupi (powstała w latach 1912-1914).

Nowa infrastruktura w Gałęzowie. Fot. archiwum UMWP

 

Przystań kajakowo-żeglarska i pole biwakowe w Gowidlinie

W spokojnej części szlaku rzeki Słupi w Gowidlinie (gm. Sierakowice) powstała przystań żeglarsko-kajakowa. Dzięki inwestycji kajakarze i żeglarze mają do dyspozycji pomosty, parkingi oraz w pełni wyposażone pole biwakowe. Znalazły się na nim m.in. wiaty, ławostoły, miejsca na ognisko oraz suszarki na kajaki.

Z uwagi na miejsce startu wielu spływów kajakowych zadbano również od dojazd. W planach jest dalsza rozbudowa obiektu, m.in. o zapalacze sanitarne, bosmanat czy przechowalnię sprzętu pływającego.

Przystań kajakowo-żeglarska w Gowidlinie. Fot. archiwum UMWP

 

Nowe miejsce we Włynkówku

Na dolnym odcinku Słupi we Włynkówku powstała przystań kajakowa z prawdziwego zdarzenia. Miejsce jest wygodne dla kajakarzy, ale nie tylko. Znajduje się tam bowiem m. in. nowa wiata, ławostoły, suszarki na kajaki oraz pomost.

Przystań kajakowa we Włynkówku. Fot. archiwum UMWP

 

Pięć przystani na Motławie

Nowe przystanie powstały też na Motławie w Mokrym Dworze, Lędowie, Krępcu, Dziewięciu Włókach i Wiślinie. W pełni wyposażone przystanie z pomostami pływającymi i infrastrukturą towarzyszącą stały się wygodnym miejscem dla uczestników spływów kajakowych, chcących zrobić przerwę od wiosłowania, rozpalić ognisko i nacieszyć się pięknem natury.

Zmiany na Motławie. Fot. archiwum UMWP

 

Biwak i przystań przy jeziorze Żukówko

W pobliżu miejscowości Żukówko (gm. Parchowo) nad jeziorem Żukowskim powstała niewielka przystań kajakowa. Teren został utwardzony, a wodniacy mogą korzystać z nowej wiaty z paleniskiem, stołów i ław oraz stojaków do suszenia kajaków. Nie zabrakło również miejsca na ognisko i miejsca do biwakowania. Przy przystani stanęły tablice informacyjno-promocyjne i środowiskowe, a także WC. Na spływ kajakowy będzie można przyjechać rowerem i zostawić go przy nowych stojakach.

Przystań kajakowa na jeziorze Żukówko. Fot. archiwum UMWP

 

Zmiany na Raduni w Pruszczu Gdańskim

W Pruszczu Gdańskim w ostatnich miesiącach otwarto dwie przystanie kajakowe – w okolicach Faktorii oraz na terenie Centrum Kultury i Sportu. Przystanie zostały wyposażone w wygodne dla kajakarzy pomosty pływające oraz suszarki na kajaki. Dodatkowo na terenie CKiS powstały wiaty z ławostołami i miejsce na ognisko. Przy przystaniach postawiono tablice promocyjno-informacyjne. Cały odcinek szlaku wodnego na terenie miasta został oznakowany.

To nie koniec inwestycji na Raduni. Już wiosną 2019 r. szlak zostanie wyposażony w nowoczesną infrastrukturę kajakową. W sumie powstanie 25 inwestycji – począwszy od Stężycy aż do Pruszcza Gdańskiego.

Zmiany na Raduni w Pruszczu Gdańskim. Fot. archiwum UMWP

 

Inwestycje dla wodniaków w Chmielnie

Duże zmiany przeszedł też szlak Raduni na terenie gminy Chmielno. Miłośnicy kajakarstwa mogą korzystać z przenoski i aż sześciu przystanków kajakowych zlokalizowanych nad jeziorami Raduńskim, Białym i Kłodno. Obiekty wyposażone są m.in. w zejścia dla kajakarzy, slipy do wodowania kajaków, wiaty z miejscem do odpoczynku i grillowania. Dodatkowo nad brzegiem zainstalowano suszarki na kajaki, przenośne sanitariaty oraz kosze na śmieci.

Zmiany na terenie gm. Chmielno. Fot. archiwum UMWP

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.