Czy w Chinach sprawdzi się budżet obywatelski? Na spotkaniu z samorządowcami sprawdzała to delegacja z Szanghaju

Spotkanie delegacji z Szanghaju w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego
Spotkanie delegacji z Szanghaju w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Fot. Aleksander Olszak

Podczas wizyty delegacji z chińskiego Szanghaju były rozmowy o tym, jak współpracować z organizacjami pozarządowymi i jakie są kompetencje samorządu lokalnego? Poruszone zostały również kwestie gospodarcze, a pomorskie firmy dostały zaproszenie na targi gospodarcze w Szanghaju.

 

Chińskiej delegacji przewodniczyła pani Fang Liping, stały członek Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin (CPPCC). Na spotkaniu obecni byli również wicekonsulowie z Konsulatu Generalnego Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, panowie Wang Qingshan oraz Du Ming. Samorząd województwa pomorskiego reprezentował wicemarszałek Wiesław Byczkowski. Spotkanie odbyło się 24 października 2019 r.

 

Spotkanie w UMWP

Delegacja z Chin przyjechała na Pomorze, aby zapoznać się z zadaniami samorządu lokalnego. Goście dopytywali się o to jakie kompetencje ma samorząd oraz jakie są zasady współpracy z organizacjami pozarządowymi. Delegaci zainteresowani byli również budżetem obywatelskim wprowadzonym w Gdańsku, którego założenia zaprezentowała przedstawicielka gdańskiego magistratu. W czasie spotkania poruszone zostały także kwestie gospodarcze. Dyskutowano o możliwościach pogłębienia współpracy pomorsko-chińskiej. Za pośrednictwem samorządu województwa delegacja chińska przekazała pomorskim przedsiębiorcom zaproszenie na międzynarodowe targi importu, które odbywają się w Szanghaju.

 

Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego i Fang Liping, stały członek Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin. Fot. Aleksander Olszak

view szablon artykułu