Aktualności

Co kryje archiwum gdańskiego bówki? Przekonasz się na wystawie w PAN Bibliotece Gdańskiej

Dzieła Brunona Zwarry
Dzieła Brunona Zwarry. Fot. Marcin Szumny

W setną rocznicę urodzin Brunona Zwarry zostanie otwarta nowa wystawa poświęcona życiu i twórczości tego znanego pisarza. Będzie można ją oglądać od 18 października 2019 r. w historycznym gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej.

 

Brunon Zwarra był działaczem społecznym, publicystą i pisarzem opisującym Gdańsk sprzed II wojny światowej. Setna rocznica jego urodzin, przypadająca 18 października, będzie okazją do zaprezentowania zgromadzonego przez niego bogatego archiwum, jakie przekazał do PAN Biblioteki Gdańskiej.

 

Co zobaczymy na wystawie?

Na wystawie zostaną pokazane m.in. dokumenty mówiące o przynależności Brunona Zwarry do organizacji i stowarzyszeń polonijnych, świadectwa z Gimnazjum Polskiego oraz Szkoły Dokształcającej Macierzy Szkolnej czy papiery potwierdzające długoletnią pracę zawodową w branży emalierskiej.

Ciekawostką będą pamiątki związane z klubem Gedania, w którym pisarz przed wojną trenował i który w latach powojennych aktywnie wspierał. Zwiedzający zobaczą też maszynopisy uważanych dziś za dzieła pomnikowe „Wspomnień gdańskiego bówki" i „Gdańszczan". Ekspozycję wzbogacą liczne fotografie prywatne i mapy z czasów Wolnego Miasta Gdańska, a także zdjęcia i nagrody artystyczne udostępnione przez córkę autora.

 

„Brunon Zwarra (1919-2018). Z archiwum gdańskiego bówki"

  • otwarcie: 18 października 2019 r., piątek,
    godz. 13.00
  • wystawa czynna: 18 października – 20 grudnia 2019 r.
  • PAN Biblioteka Gdańska
  • ul. Wałowa 15
  • Gdańsk

 

Wydarzenia na Facebooku

 

 

 

 

 

 

Plakat wystawy Brunon Zwarra
view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności