Aktualności

Chopin klasycznie i jazzowo. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim

Christoph Beck Quartett
Christoph Beck Quartett, fot. mat. prasowe MNG

Pomorskie Dni Chopinowskie to możliwość posłuchania różnych stylistycznie koncertów. W Muzeum Tradycji Szlacheckiej wystąpią pianista Paweł Wakarecy i niemiecki Christoph Beck Quartett.

 

Spotkanie z muzyką odbędzie się 11 i 12 października 2019 r., wstęp jest wolny. Pianista Paweł Wakarecy to najwyżej oceniony przez jurorów Polak biorący udział w XVI Konkursie Chopinowskim w Warszawie (2010). Kwartet wykona utwory ze swojego debiutanckiego krążka Reflections, wydanego przez wytwórnię Double Moon Records oraz materiał z nowej płyty Still Tryin' która ukaże się w styczniu 2020 roku.

 

Dlaczego Chopin?

W Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim od 2007 roku odbywają się Pomorskie  Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim. Odbywają się koncerty, które mają upamiętniać pobyt Fryderyka Chopina w posiadłości Sierakowskich w 1827 roku. Organizowane są wspólnie z gminą Stary Targ i Gdańskim Kołem Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.

 

Paweł Wakarecy

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Toruniu. Z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Fortepianu tejże uczelni. Zdobywał laury i wyróżnienia na licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Koncertował w wielu krajach Europy, a także w Chinach, Japonii, Korei, Egipcie oraz Chile. Występuje jako solista z polskimi i zagranicznymi orkiestrami symfonicznymi, prowadzi też aktywną działalność jako kameralista; wraz z żoną Aleksandrą Soboń-Wakarecy tworzy duet fortepianowy Wakarecy Piano Duo. W swoim dorobku ma dwie płyty CD, na pierwszą (2010) składają się nagrania zarejestrowane podczas Konkursu Chopinowskiego, druga jest recitalem solowym zawierającym utwory Chopina, Paderewskiego i Zarębskiego.

 

Christoph Beck Quartett

Zespół został założony przez saksofonistę Christopha Becka, który jest liderem i głównym kompozytorem muzyki wykonywanej przez kwartet. Styl grupy nawiązuje do klasycznego gatunku jazzu, nazywanego głównym nurtem (mainstream). Zespół współtworzą: pianista Andreas Feith, kontrabasista Sebastian Schuster oraz perkusista Thomas Wörle. Debiutancki album został opublikowany w roku 2017 w prestiżowej serii Next Generation wydawanej pod patronatem magazynu „JAZZthing", która od wielu lat promuje najlepszych niemieckich wykonawców jazzowych młodej generacji.

 

 

Pomorskie Dni Chopinowskie

  • 11-12 października 2019 r., piątek-sobota, godz. 17.00
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Muzeum Tradycji Szlacheckiej
  • Waplewo Wielkie
  • wstęp wolny

 

Program 

11 października 2019 r., piątek, godz. 17.00 – koncert muzyki klasycznej, Paweł Wakarecy – fortepian

Fryderyk Chopin (1810–1849)
4 Polonezy „młodzieńcze" op. pośmiertne
Preludium cis-moll op. 28 nr 10
Nokturn cis-moll „Lento con gran espressione"
Walc cis-moll op. 64 nr 2
Mazurki z op. 24: nr 1 g-moll, nr 2 C-dur
Mazurek a-moll op. 7 nr 2
Etiuda F-dur op. 10 nr 8
Etiuda c-moll op. 10 nr 12
Polonez fis-moll op. 44

 

12 października 2019 r., sobota, godz. 17.00 – koncert muzyki jazzowej

Christoph Beck Quartett (Niemcy)

  • Christoph Beck – saksofon
  • Andreas Feith – fortepian
  • Sebastian Schuster – kontrabas
  • Thomas Wörle – perkusja

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności