Bieg Czterech Jezior jednak się odbędzie. Uczestnicy wezmą udział w sześciu konkurencjach już w sobotę

Bieg Czterech Jezior tradycyjnie odbędzie się w Skórczu. Fot. mat. prasowe.
Bieg Czterech Jezior tradycyjnie odbędzie się w Skórczu. Fot. mat. prasowe.

Skórcz 6 lipca 2019 r. opanują biegacze, rowerzyści i pasjonaci nordic walkingu. Przez długi czas nie wiadomo było, czy uda się przeprowadzić tegoroczną, dwunastą już edycję biegu. Wszystko przez pożar Iglotexu, który był sponsorem tytularnym imprezy.

 

Patronat nad Biegiem Czterech Jezior objął w tym roku m.in. samorząd województwa pomorskiego.

 

Bieg w geście solidarności

Tegoroczna edycja Biegu Czterech Jezior mogła się nie odbyć. Pod koniec maja 2019 r. zapalił się zakład produkcyjny firmy Iglotex, która była sponsorem imprezy. W związku z tym zawody straciły finansowanie.

Na współorganizację sportowego święta zdecydowały się jednak lokalne samorządy oraz samorząd pomorski. – Jak to zwykle u nas Polaków bywa, zaczęło się pospolite ruszenie – mówi Ireneusz Majkowski, prezes Stowarzyszenia Aktywni Kociewiacy, organizator zawodów. – Nagle otrzymaliśmy dodatkowe wsparcie. Wydłużyła się lista sponsorów, zaczynając od miasta i gminy Skórcz, gminy Osiek, Starogardu Gdańskiego, na samorządzie województwa pomorskiego kończąc. Dzięki niemu pojawiły się na biegu nowe elementy, jak m.in. limitowana, oryginalna koszulka dla uczestników biegu – tłumaczy Majkowski.

Limitowana koszulka XII edycji Biegu Czterech Jezior.

Niebieska koszulka jest związana kolorystycznie z biegiem, ale jednocześnie podkreśla kolejny ważny wymiar tegorocznej imprezy – rocznicę wolnych wyborów '89. Bieg główny obędzie się bowiem pod hasłem 30-lecia Wolności i Solidarności. Zawodnicy zmierzą się o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego. – Tegoroczną imprezę organizujemy także w geście solidarności z mieszkańcami, pracownikami i właścicielami Iglotexu – podkreśla Majkowski. – Chcemy tchnąć w nich nadzieję, że z tej tragicznej sytuacji jest wyjście. Mamy nadzieję, że zakład zostanie odbudowany, a pogorzelcy odzyskają miejsca pracy – przekonuje Majkowski.

 

Rowery pierwsze

Udział w rywalizacji zapowiedziało ponad tysiąc osób. Bieg Czterech Jezior rozpocznie się o godz. 9.00 startem uczestników w kategorii MTB. – Pierwsze zawody to wyścigi rowerowe MTB: dla dorosłych na trasie 27 km, młodzieży na dystansie 10 km i zawody monocykli na 10 km – Ireneusz Majkowski. – W tym samym czasie zaczniemy specjalne zawody integracyjne dla osób niepełnosprawnych oraz marszobieg dla rodziców z dziećmi na wózkach. Dla dzieci przygotowano profesjonalne medale. Będą też puchary i nagrody rzeczowe – wymienia Majkowski.

Bieg główny zacznie się o godz. 16.00. Będzie to tytułowy dystans dookoła czterech jezior na trasie 15 km. Dla młodzieży zaplanowany jest bieg przełajowy o długości 2,5 km, a fani nordic walkingu zmierzą się na trasie 5 km.

Przez cały dzień na terenie zawodów będzie można wziąć udział w różnorodnych atrakcjach w formie rodzinnego pikniku. Będą: strefa gastronomiczna, stoiska z akcesoriami dla biegaczy i rowerzystów oraz specjalne atrakcje dla najmłodszych. Uczestnicy skorzystają z profesjonalnych masaży. A wieczorem, po dekoracji zwycięzców, na scenie muzycznej zaśpiewa Krzysztof Paul.

view szablon artykułu