Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/12/IMG_3584-scaled.jpg Ekologiczne i oszczędne źródła energii. Dzięki unijnemu wsparciu będą kolejne farmy fotowoltaiczne

Ekologiczne i oszczędne źródła energii. Dzięki unijnemu wsparciu będą kolejne farmy fotowoltaiczne

Fot. Aleksander Olszak
05.12.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
05.12.2022

Ponad 1,6 mln zł unijnego dofinansowania otrzymają projekty budowy systemów fotowoltaicznych w pomorskich miejscowościach. Wyprodukują łącznie ponad 1 MW mocy. Dzięki temu zmniejszy się emisja dwutlenku węgla, a produkcja prądu będzie tańsza.

Umowy na dofinansowanie projektów podpisali 5 grudnia 2022 r. marszałkowie województwa Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz przedstawiciele beneficjentów.

Inwestujemy w OZE

Odejście od produkcji energii z paliw kopalnych to konieczność. Odpowiedzią na zmiany klimatu, rosnące ceny jest OZE. I takie właśnie inwestycje otrzymują dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach mechanizmu REACT-EU. Wsparciem obejmowana jest realizacja projektów dotyczących wykorzystania odnawialnych źródeł takich jak np. słońce, woda, biomasa czy geotermia do produkcji prądu oraz ciepła. W ramach tego mechanizmu, w województwie pomorskim wsparcie otrzymały 42 projekty. Ich łączna wartość ro prawie 243 mln zł., a kwota unijnego dofinansowania to około 174 mln zł. Wszystkie instalacje będą mogły wytwarzać 51 MW odnawialnej energii. Efektem tego emisja gazów cieplarnianych zmniejszy się o około 35 tys. ton równoważnika CO2 rocznie.

Trzy inwestycje

W ramach podpisanych umów zrealizowane będą trzy projekty. Największy to projekt Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lęborku. Dzięki ponad 839 tys. zł unijnego wsparcia wybudowana zostanie instalacja fotowoltaiczna, która zasilać będzie oczyszczalnię ścieków. Planowana moc instalacji to 200 kW. Oprócz tego zainstalowana zostanie także pompa ciepła. Drugi projekt to budowa systemów fotowoltaicznych w Tczewie, Malborku i Kwidzynie. W ramach projektu zamontowane będą urządzenia o łącznej mocy produkcyjnej 0,12 MW. Ostatni projekt, na który zostało przyznane unijne dofinansowanie to budowa dwóch instalacji fotowoltaicznych oraz ich podłączenie do sieci elektroenergetycznej w Gdyni i Wejherowie. Ich moc wyniesie 0,2 MW. Dzięki wszystkim inwestycjom zmniejszą się koszty produkcji energii. Ale nie bez znaczenia jest również kwestia ekologiczna. Każda instalacja OZE to mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery, dzięki temu powietrze w miejscowościach będzie czystsze. Dodatkowo takie małe, rozproszone instalacje zwiększają bezpieczeństwo energetyczne.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.