Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Dziś święto każdego dziecka. Najwięcej maluchów w kraju rodzi się na Pomorzu [INFOGRAFIKA]

Dziś święto każdego dziecka. Najwięcej maluchów w kraju rodzi się na Pomorzu [INFOGRAFIKA]

Fot. ©Depositphotos/gpointstudio

Z okazji Dnia Dziecka gdański Urząd Statystyczny przygotował specjalne zestawienie. Wynika z niego, że na Pomorzu jest więcej chłopców niż dziewczynek, a najpopularniejsze wśród dzieci imiona to Zosia i Kuba.

 

Międzynarodowy Dzień Dziecka ustanowiono w 1954 r. To właśnie 1 czerwca najmłodsi mogą liczyć na życzenia, a przede wszystkim na prezenty.

 

Statystyczny mały Pomorzanin

Zosia i Kuba to najpopularniejsze dziecięce imiona w naszym regionie. Wśród małych Pomorzan, których jest prawie 380 tysięcy, statystycznie więcej jest chłopców niż dziewczynek. Przeważają dzieci mieszkające w miastach. Najczęściej są to też uczniowie pierwszej lub drugiej klasy szkoły podstawowej, czyli maluchy w wieku 7-8 lat.

Co ciekawe z informacji urzędu statystycznego wynika, że kupując prezenty z okazji Dnia Dziecka zapłacimy mniej za popularne zabawki, takie jak na przykład pluszaki, puzzle czy samochód elektryczny, w porównaniu do ich cen w 2016 r.

 

Sierakowice od ćwierć wieku na plusie

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2016 r. na Pomorzu był najwyższy przyrost naturalny w Polsce, który wyniósł 2 promile. Wzrost zanotowały jeszcze województwa wielkopolskie i małopolskie (po 1,7 promila). W większości województw wskaźniki są jednak ujemne, np. w Łódzkiem przyrost naturalny wyniósł aż minus trzy. Średnia dla całego kraju to minus 0,2 promila.

Przyrost naturalny jest znacznie wyższy na pomorskich wsiach niż w miastach. W czołówce są powiaty: kartuski, wejherowski i kościerski. Niezmiennie od lat rekordy bije wieś Sierakowice. – Nie jesteśmy zaskoczeni tymi wynikami. Od 25 lat mamy rekordowy przyrost naturalny – komentuje Tadeusz Kobiela, wójt Sierakowic, które od lat królują w krajowych rankingach. W 2016 r. urodziło się u nas 358 dzieci i choć w porównaniu z minionymi latami było bardzo dużo zgonów, to i tak przyrost naturalny w ubiegłym roku był bardzo wysoki, osiągnął 12,12 promila.

Co ma na to wpływ? – Na pewno tradycja. Model rodziny kaszubskiej to 2 plus 3. Rodziny są wielopokoleniowe, a dziadkowie pomagają w opiece nad wnukami. Cieszymy się, że młodzi ludzie zakładają rodziny i zostają u nas. Inwestujemy w infrastrukturę, budujemy szkoły. Jeszcze w 2017 r. w Sierakowicach zacznie się budowa kolejnego przedszkola dla 200 dzieci – chwali się wójt Kobiela.

 

Dzień Dziecka - dane statystyczne

Dzień Dziecka - dane statystyczne

Źródło: http://gdansk.stat.gov.pl/

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.