Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Dzień Jedności Kaszubów 2018. Bieg jedności, gra w baśkę i bicie rekordu we wspólnej grze na akordeonie [AKTUALIZACJA]

Dzień Jedności Kaszubów 2018. Bieg jedności, gra w baśkę i bicie rekordu we wspólnej grze na akordeonie [AKTUALIZACJA]

Czarno-żółte serce na wejherowskim rynku z okazji Dnia Jedności Kaszubów 2012. Fot. Facebook

Kaszubi, 19 marca świętują Dzień Jedności Kaszubów. Z tej okazji zorganizowano liczne wydarzenia, które odbędą się głównie na północy Kaszub. We Władysławowie wystartuje Bieg Jedności Kaszubów, w Kosakowie mistrzowie gier karcianych zagrają w baśkę. Bity będzie rekord gry na akordeonie. W Gdańsku hymn kaszubski zabrzmi przy pomniku Świętopełka II Wielkiego.

 

AKTUALIZACJA 19.03.2018, GODZ. 9.20

Na tegoroczny Biég Jednotë Kaszëbów (Bieg Jedności Kaszubów) zgłosiło się 250 biegaczy z ponad 300 zapisanych. Zawody rozgrywały się we Władysławowie. Mimo mrozu i wiatru, dobry nastrój nie opuszczał zawodników.

Na Dzień Jedności Kaszubów do Kosakowa przyjechało 272 akordeonistów. Rekordu nie udało się pobić, ale świętowania nie było końca. W Mostach rozegrano turniej Baśki. Poza tym uczestnicy DJK mogli zapoznać się z produktami aż 52 wytwórców rękodzieła.

_____

Pierwsze obchody Dnia Jedności Kaszubów odbyły się w 2004 roku. Święto ustanowiono  na pamiątkę pierwszej wzmianki o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX w 1238 roku. Wymienionych w tym dokumencie władców zachodniej części Pomorza, Bogusława I oraz jego syna Bogusława II, żyjących w XII-XIII w., określono mianem dux Cassubiae, czyli książę Kaszub.

 

Bieg Jedności Kaszubów

W sobotę, 17 marca 2018 r. miłośników biegania organizatorzy zapraszają do Władysławowa na Bieg Jedności Kaszubów. Będą różne trasy, w zależności od wieku i predyspozycji. Pobiegną także dzieci na odległość 1238 m. Na dorosłych czekają trasy 5 kilometrów oraz 10 kilometrów. Dla amatorów spacerów z kijkami, organizatorzy przygotowali trasę nordic walking (5 km). Start imprezy: godz. 11.30. Zapisać się można w dzień lub przeddzień imprezy. Szczegóły na stronie zapisów.

 

Dzień Jedności Kaszubów w Kosakowie

W niedzielę, 18 marca 2018 r. do Kosakowa zaprasza tamtejszy oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego na wspólne świętowanie Dnia Jedności Kaszubów. Będzie turniej gry karcianej baśka i występy lokalnych zespołów folklorystycznych. Finałem imprezy będzie próba bicia rekordu wspólnej gry na akordeonie. Chodzi o to, by jak najwięcej osób jednocześnie zagrało ten sam utwór. Rekord został pobity m.in. w 2016 r. w Bojanie. Wtedy aż 371 akordeonów zabrzmiało z okazji Dnia Jedności Kaszubów. Szczegółowy program obchodów DJK w Kosakowie dostępny jest tutaj.

 

Świętowanie przy pomniku Świętopełka II Wielkiego

W Dzień Jedności Kaszubów, czyli 19 marca 2018 r. organizatorzy pierwszych obchodów z 2004 r. zapraszają na wspólne śpiewanie hymnu kaszubskiego. — „Òd Gduńska tu jaż do Roztoczi bróm” — dokładnie 14 lat temu zaśpiewano tak w Gdańsku przy pierwszych w historii obchodach Dnia Jedności Kaszubów, na pamiątkę najstarszej wzmianki o naszym narodzie z 19.03.1238 r. Spotkajmy się i w tym roku, aby wspólnie świętować!  — piszą organizatorzy w wydarzeniu na Facebooku. Start o godz. 17.00 w parku Świętopełka w Gdańsku (między ulicami Szeroką i Świętojańską). Zobacz wydarzenie na Facebooku.

Wcześniej, bo o godz. 12.00, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk weźmie udział w uroczystości z okazji Dnia Jedności Kaszubów — złoży kwiaty pod pomnikiem Świętopełka II Wielkiego.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.