Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Dzieła z Kaplicy Sykstyńskiej na wyciągnięcie ręki. Prezentacja unikatowego albumu

Dzieła z Kaplicy Sykstyńskiej na wyciągnięcie ręki. Prezentacja unikatowego albumu

Prezentacja albumu „La Cappella Sistina"

Freski z Kaplicy Sykstyńskiej, w tym słynny „Sąd Ostateczny" Michała Anioła, odwzorowane w najdrobniejszych szczegółach. Wyjątkowy album „La Cappella Sistina" będzie można zobaczyć w czwartek, 2 sierpnia 2018 r. w PAN Bibliotece Gdańskiej.

 

W kwietniu 2018 r. swoją premierę miało niezwykłe dzieło poligraficzne, które jest efektem kilkuletniej kampanii fotograficznej przeprowadzonej w jednym z najważniejszych zabytków świata. Przez 65 nocy zespół włoskich i światowych fotografów odwzorowywał najdrobniejsze szczegóły malowideł zdobiących ściany Kaplicy Sykstyńskiej. Na bazie 270 tys. zdjęć powstał niezwykły 3-tomowy album.

 

Jedynie 1999 egzemplarzy na całym świecie

Album „La Cappella Sistina” to wspólne przedsięwzięcie Muzeów Watykańskich i włoskiego wydawcy Scripta Maneant. Na 776 stronach wydrukowano 800 zdjęć, w tym kilkadziesiąt w skali 1:1. Na całym świecie wydawcy zdecydowali się na publikację jedynie 1999 sztuk numerowanych egzemplarzy. Do Polski trafi 50 kompletów albumu. Niski nakład i unikatowość wydawnictwa powodują, że staje się on zaproszeniem do międzynarodowego programu mecenatu sztuki.

Nabywcy albumu przyczynią się do refundacji kosztów 5-letniej pracy blisko 100 osób, które tworzyły cyfrową rekonstrukcję Kaplicy Sykstyńskiej, a następnie pracowały nad wydaniem albumu. Każdy nabywca otrzyma także osobiste podziękowania od Muzeów Watykańskich za udział w projekcie i indywidualne zaproszenie do prywatnego zwiedzania Kaplicy Sykstyńskiej po godzinach otwarcia, co nie jest dostępne w standardowej ofercie komercyjnej zwiedzania zabytku.

W Polsce organizatorem trasy prezentacyjnej albumu jest Grupa Goldenmark. Patronat nad cyklem objął Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, a także PAN Biblioteka Gdańska oraz Polskie Towarzystwo Numizmatyczne. Generalnym dystrybutorem dzieła w Polsce jest firma Manuscriptum.

 

Prezentacja albumu „La Cappella Sistina”

  • 2 sierpnia 2018 r., czwartek, godz. 14.00
  • PAN Biblioteka Gdańska
  • ul. Wałowa 15
  • Gdańsk

 

W Gdańsku album będzie można też zobaczyć od 3 do 7 sierpnia w oddziale Goldenmark przy ul. Heweliusza 12.

 

Kaplica Sykstyńska jest jednym z największych zabytków światowego dziedzictwa kulturowego. To zbudowane w latach 1475-1483 miejsce połączyło losy 10 artystów i 5 papieży. Kaplica znajduje się w samym sercu Watykanu i jest tradycyjnym miejscem konklawe.

Najsłynniejsze freski w Kaplicy Sykstyńskiej, sklepienie i „Sąd Ostateczny” wykonał Michał Anioł. Wśród twórców malowideł na ścianach bocznych kaplicy można jednak znaleźć całą plejadę „gwiazd” renesansowego malarstwa, na czele z takimi artystami jak Sandro Botticelli i Domenico Ghirlandaio, nauczycielem Michała Anioła.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.