Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura online
Dzieła Maestro Pendereckiego

Dzieła Maestro Pendereckiego

Fot. Bogna Kociumbas

29 marca 2020 r. odszedł Krzysztof Penderecki, wielki kompozytor, pedagog i myśliciel. Warto przypomnieć, że Pomorze było mu szczególnie bliskie. Tu, w Jastrzębiej Górze, spędzał każdego roku wakacje, tu tworzył, tu koncertował i tu prowadził warsztaty dla młodych twórców.

Możemy czuć się niezwykle uprzywilejowani, że wśród jego wielowątkowych i inspirowanych światową literaturą oraz historią dzieł są „Lacrimosa”, „Hymn do świętego Wojciecha” i „Fanfara” – utwory inspirowane dziejami i ludźmi Pomorza. Zapisanymi na pięciolinii złotymi nutami Krzysztof Penderecki pozostanie dla nas i dla przyszłych pokoleń nieśmiertelny. Słuchając Jego muzyki pomyślmy o przesłaniu, jakie kierował do nas ten zakochany w naturze, a w szczególności w drzewach Mistrz: „Przyglądajcie się drzewom, patrzcie na nie uważnie, bo one są podwójnie zakorzenione – w niebie i w ziemi”.

 

 

Zapraszamy też do wysłuchania VI Symfonii Pieśni Chińskich w wykonaniu Stephana Genza (baryton) oraz Polskiej Filharmonii Kameralnej pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Jest to fragment wydawnictwa płytowego z dziełami Maestro Pendereckiego, nagranego w listopadzie 2019 r. w sopockim kościele Gwiazdy Morza.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.