Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
20. urodziny Konstytucji RP w Gdańsku. Marszałek Struk: Ci, którzy nie będą jej przestrzegać, zostaną rozliczeni

20. urodziny Konstytucji RP w Gdańsku. Marszałek Struk: Ci, którzy nie będą jej przestrzegać, zostaną rozliczeni

20. urodziny Konstytucji w Gdańsku na Długim Targu. Fot. mat. prasowe UMWP

Było wspólne zdjęcie mieszkańców Pomorza na Długim Targu w Gdańsku i wielkie czytanie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Pod hasłem „Gdańszczanie i Pomorzanie z Konstytucją", 2 kwietnia 2017 r. kilkaset osób świętowało 20. urodziny uchwalenia ustawy zasadniczej.

 

Aktorzy Teatru Wybrzeże odczytali wybrane fragmenty ustawy zasadniczej. Wolontariusze rozdawali specjalne pamiątkowe wydanie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. To wszystko działo się 2 kwietnia 2017 r. koło fontanny Neptuna.

 

Brońmy naszej Konstytucji

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz:  – Ze smutkiem odnotowujemy, że w 20. rocznicę uchwalenia Konstytucji, nie przeczytacie, nie usłyszycie ani w telewizji, ani radiu, aby prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda czy premier Beata Szydło, czy marszałek Sejmu organizowali jakiekolwiek spotkanie. Przysięgali na Konstytucję, a co czynią? Łamią ją: cynicznie, planowo”. Adamowicz podkreślał, że Konstytucji trzeba bronić, bo ona sama się nie obroni.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk apelował:  – Obowiązująca Konstytucja to umowa społeczna, być może nie do końca doskonała, być może nieuwzględniająca do końca wszystkich naszych realiów, ale umowa, której trzeba przestrzegać. I każdy musi pamiętać, zwłaszcza ci, którzy jej nie będą przestrzegać, że spotka ich za to rozlicznie. To jest nasza Konstytucja, brońmy jej!

 

Wspólne zdjęcie Pomorzan podczas obchodów 20. urodzin Konstytucji
Fot. Piotr Połoczański/www.photolife.pl ze strony Gdansk.pl

 

Bezwzględne łamanie Konstytucji

Profesor Aleksander Hall, działacz opozycyjny, historyczny przywódca Ruchu Młodej Polski:  – Od 1989 roku nie mieliśmy rządu, który łamałby Konstytucję, to robi rząd PiS od 2015 roku. Jest to cyniczne i bezwzględne łamanie Konstytucji. Jest mi smutno mówić, ale nie jesteśmy już demokratycznym państwem prawa, o którym mówi Konstytucja. Jedną z twarzy tego procesu jest prokurator stanu wojennego, pan poseł Piotrowcz, który ma czelność mówić, że przywracają oni ład Konstytucji.

Na Długim Targu przemawiała też działaczka opozycyjna, uczestniczka strajków w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku Małgorzata Rybicka- Grzywaczewska. Dziesięć lat temu została odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Rybicka-Grzywaczewska podkreślała, że cały czas, a dziś szczególnie, zobowiązuje ją to do walki o demokratyczne państwo i przestrzegania praworządności. 

Na koniec uczestnicy rocznicowych obchodów, które współorganizowali prezydent miasta i marszałek województwa, pozowali do wspólnego zdjęcia. Zgromadzenie Narodowe uchwaliło Konstytucję RP równo 20 lat temu. Weszła w życie 17 października 1997 roku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.