Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Dreszczyk emocji przy opowieściach kata. Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Grodzisku Owidz

Dreszczyk emocji przy opowieściach kata. Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Grodzisku Owidz

Mat. prasowy Grodziska Owidz

Poznaj ciemniejszą stronę życia w średniowieczu. Pojawią się demony dawnych Słowian, inkwizycja oraz kat. Nie zabraknie ognisk, pochodni i dawnych tańców. Grodzisko Owidz zaprasza w sobotę, 20 maja 2017 r. Wstęp bezpłatny.

 

Wydarzenie jest organizowane w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

– Opowiemy o świecie demonów słowiańskich, a także o czasie, który ujawniał mroczną stronę ludzkiej pomysłowości. Taniec z ogniem, duch czarownicy, konna inkwizycja uchylają rąbek czekających na widzów wrażeń – komentuje Magdalena Cholewa, dyrektor Grodziska Owidz.

 

Widowisko na grodzisku

Imprezę 20 maja, o godz. 20.00, rozpocznie prelekcja Radka Sawickiego pt. „Świat demonów dawnych Słowian”. Temat ten wpisuje się w ideę powstającego na grodzisku Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Następnie w ramach wieczoru ze średniowiecznymi torturami rozpocznie się inscenizacja, w której owidzki kat opowie publiczności o swoim fachu. „Opowieść kata” przedstawia dzieje mieszkańców średniowiecznej wioski. Nikt nie spodziewa się tam przyjazdu inkwizycji, która otrzymała nakaz wyłapania czarownic, złodziei, krętaczy i zdrajców. Zostaną oni pojmani i postawieni przed sądem, aby wymierzyć im karę albo zadecydować o wypuszczeniu ich na wolność. Widowisko zakończy pokaz fire-show, którego płomienie ukażą grodzisko w zupełnie nowej odsłonie.

 

Plakat promujący widowisko Opowieść kata

 

Grodzisko Owidz położone jest około 2 km na wschód od Starogardu Gdańskiego. To pozostałość po wczesnośredniowiecznej osadzie, założonej w zakolu rzeki Wierzycy na początku XI w. Był to wówczas jeden z największych grodów, jakie powstały na Kociewiu.

 

Wieczór ze średniowiecznymi torturami

  • 20 maja, sobota

  • godz. 20.00 – prelekcja „Świat demonów dawnych Słowian”
  • godz. 20.30 – spektakl „Opowieść kata”
  • godz. 21.30 – fire show

  • Grodzisko Owidz
  • ul. Rycerska 1
  • Owidz

 

Aby ułatwić dojazd do Owidza ze Starogardu Gdańskiego funkcjonować będzie specjalna linia autobusowa (odjazd ze starogardzkiego Rynku o godz. 19.30, kurs powrotny o godz. 22.00).

 

Zobacz: Grodzisko Owidz

Facebook

Więcej na stronie Dni Otwartych Funduszy Europejskich

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.