Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/bb2026e9-4264-4953-8042-71fcd1cd8b1c.jpg Donald Tusk po wizycie w Muzeum II Wojny Światowej. „Jeszcze tu wrócę”

Donald Tusk po wizycie w Muzeum II Wojny Światowej. „Jeszcze tu wrócę”

Donald Tusk z prof. Rafałem Wnukiem, byłym już szefem działu naukowego MIIWŚ, w sali poświęconej stalinizmowi w ZSRR

Wizyta Donalda Tuska w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

Donald Tusk przyjechał do MIIWŚ w czwartek 13 kwietnia 2017 r. około godz. 14 i zwiedzał wystawę przez 3 godziny. Najpierw spotkał się z twórcami wystawy: byłymi wicedyrektorami Januszem Marszalcem i Piotrem M. Majewskim oraz prof. Rafałem Wnukiem, byłym kierownikiem działu naukowego (na wypowiedzeniu).

 

„Tusk dał nam swobodę”

Marszalec opowiedział o wizycie portalowi Gdansk.pl: – Tusk podziękował twórcom wystawy, nam oraz naszym koleżankom i kolegom. Potem zwiedził wystawę. Był poruszony tym, co zobaczył. Mówił, że jeszcze tu wróci.

Marszalec dodaje, że on i inni pracownicy MIIWŚ podziękowali z kolei Donaldowi Tuskowi, że jako ówczesny premier miał odwagę przeznaczyć na budowę muzeum środki publiczne i zrealizować ten wizjonerski projekt. – Zrobił to bez ingerowania w kształt wystawy, dał nam dużą swobodę realizacji – powiedział Janusz Marszalec.

Przypomnijmy, że Donald Tusk podjął decyzję o budowie MIIWŚ po tym, jak w 2008 r. przeczytał artykuł prof. Pawła Machcewicza, który wyszedł z wizją i ideą budowy w Gdańsku takiej właśnie placówki.

Później, bo w 2012 r., Tusk wmurował kamień węgielny pod budowę siedziby muzeum.

 

W muzeum trwa czystka

Po dojściu do władzy PiS zarzucił dyrektorowi Machcewiczowi, że ten jest „człowiekiem Tuska”. Machcewicz bronił się przed zarzutami prawicy, mówiąc: – Nie jestem członkiem żadnej partii politycznej, nie utrzymuję kontaktów towarzyskich z działaczami PO, jestem historykiem. Tak, byłem doradcą premiera RP ds. budowy MIIWŚ i nie uważam tego za powód do wstydu. Nie doradzałem premierowi Tuskowi w żadnych innych sprawach. 

Tymczasem z MIIWŚ odchodzą, bądź są zwalniani, kolejni pracownicy. Po prof. Rafale Wnuku (KUL), kierowniku działu naukowego, odeszła także Anna Kądziela-Grubman, szefowa działu promocji.

Z wyliczeń portalu Gdansk.pl wynika, że straty finansowe MIIWŚ z powodu rozdawania przez trzy dni biletów za darmo (muzeum przez kilka dni nie miało numeru NIP) mogły wynieść około 50-60 tysięcy zł.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.