Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/a57a0cb3-f604-414f-a0b3-9d105729cd5f.jpg Dom Marynarza Szwedzkiego w Gdyni zamienia się w Konsulat Kultury. Powstało nowe miejsce spotkań

Dom Marynarza Szwedzkiego w Gdyni zamienia się w Konsulat Kultury. Powstało nowe miejsce spotkań

Budynek Konsulatu Kultury w Gdyni

W dzień otwarcia 24 sierpnia 2018 r. będzie okazja, by zwiedzić budynek i zobaczyć instalację multimedialną oraz akcję performatywną muzyki elektronicznej w wykonaniu chóru oraz orkiestry. Przez cały weekend będzie można uczestniczyć w debatach i pokazach, a specjalny program rodzinny zaplanowano na niedzielę.

 

Konsulat Kultury to projekt interdyscyplinarny, a jego oferta będzie obejmować bardzo szerokie spektrum wydarzeń – od spotkań literackich i weekendów architektonicznych aż po film, teatr i sezonowe warsztaty ekologiczne. Na co dzień w budynku będzie pracować Gdyńskie Centrum Kultury i Wydział Kultury Urzędu Miasta.

 

Wykłady, koncerty i rodzinne gry miejskie

Pierwszy dzień pracy Konsulatu Kultury uświetni instalacja multimedialna i perfomrance Jarosława Tumidajskiego. Specjalnie na tę okazję Piotr Salaber skomponował utwór „Suiteness of Freedom” na chór, orkiestrę i elektronikę. Za oprawę wizualną widowiska odpowiedzialny jest Mirek Kaczmarek, a na saksofonie zagra Przemysław Dyakowski. W programie także strefa relaksu, zwiedzanie dawnego Domu Marynarza Szwedzkiego i koncert Jazz Bandu Młynarski-Masecki.

W sobotę odbędą spotkania ze znakomitymi gośćmi, m.in. o godz. 11.00 odbędzie się debata „O wolności…” z udziałem prof. Normana Daviesa, ks. prof. Michała Hellera i prof. Szewacha Weissa. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zaproszenia, ale debata będzie transmitowana na żywo na patio.

Najważniejszym wydarzeniem niedzieli będą dwie gry miejskie, które wystartują w Gdyńskim Centrum Filmowym, a zakończą się w Konsulacie Kultury. Podczas pierwszej z nich uczestnicy będą mogli poznać jesienno-zimowy repertuar gdyńskich instytucji kultury. Druga gra przygotowana została z myślą o wielbicielach nowych technologii. By zmierzyć się z zagadkami i wyzwaniami umieszczonymi w wirtualnej przestrzeni Gdyni wystarczy pobrać specjalną aplikację na tablet lub smartfon (Action Track) i ruszyć z nią „w miasto”.

Więcej informacji i program na stronie Konsulatu Kultury.

 

Zupełnie nowa jakość

Ze względu na wcześniejszy charakter miejsca i architektoniczne wpływy, Konsulat Kultury będzie oferował wiele wydarzeń nawiązujących do kultury skandynawskiej. Budynek po Domu Marynarza Szwedzkiego został wzniesiony w latach 1935/1936. W modernistycznym budynku w centrum Gdyni po generalnym remoncie znajdują się m.in. sala widowiskowa na około 200 widzów, garderoba, sala prób, kawiarnia artystyczna, gustowne sale konferencyjne i pomieszczenia biurowe, a na wewnętrznym dziedzińcu – nowoczesne patio.

Modernizacja i utworzenie Konsulatu Kultury było możliwe dzięki wsparciu w ramach projektu „Rewaloryzacja i adaptacja do pełnienia funkcji kulturalnych zabytkowego Domu Marynarza Szwedzkiego w Gdyni i utworzenie w nim Konsulatu Kultury”. Koszt realizacji projektu to ponad 10,2 mln zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniosło ponad 3,3,5 mln zł.

 

Otwarcie Konsulatu Kultury

  • 24-26 sierpnia 2018 r., piątek-niedziela
  • ul. Jana z Kolna 25
  • Gdynia
  • wstęp: 0-45 zł (większość wydarzeń jest bezpłatna, bilety obowiązują jedynie na spektakl „Konsternacja”)

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.