Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Latem na gdańskim lotnisku było 1,5 mln pasażerów. To rekord. Cel na koniec roku – 5 mln

Latem na gdańskim lotnisku było 1,5 mln pasażerów. To rekord. Cel na koniec roku – 5 mln

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku

W trzecim kwartale 2018 roku Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku obsłużył ponad półtora miliona pasażerów. Przez dziewięć miesięcy było ich prawie 4 mln. Od początku roku było ich ponad 8,9 proc. więcej niż w 2017 roku. Gdański port jest też wiceliderem punktualności wśród polskich lotnisk.

 

Stale rosnąca liczba korzystających z usług lotniska to doskonała wiadomość i kolejny krok w drodze do zamknięcia 2018 roku liczbą 5 milionów pasażerów.

 

Prawie 4 miliony

W trzecim kwartale 2018 r. port lotniczy obsłużył 1,5 miliona pasażerów. Najwięcej w ciągu miesiąca podróżnych było w sierpniu, kiedy obsłużono 535 tys. podróżnych. – O tym, że w tym roku lato było wyjątkowe, świadczą nie tylko wysokie temperatury, ale również doskonałe wyniki gdańskiego lotniska. Tylko w ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy na lotnisku było 1,6 mln pasażerów – mówi Tomasz Kloskowski, prezes Zarządu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. W ciągu dziewięciu ostatnich miesięcy przez lotnisko przeszło ponad 3,8 mln podróżnych. To o 8,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2017 r. – Na wyniki bardzo duży wpływ miały bijące rekordy wzrostu loty czarterowe. Ale również regularne połączenia cieszyły się bardzo dobrym obłożeniem. Jednakże, droga do 5-milionowego pasażera na gdańskim lotnisku jest jeszcze długa i ciężka. Czy się uda, przekonamy się po ostatnim dniu grudnia – dodał prezes Kloskowski.

 

Dokąd latamy najchętniej?

Tradycyjnie, najchętniej wybieranym kierunkiem podróży był Londyn. Samoloty latające do stolicy Wielkiej Brytanii przewiozły w ciągu trzech kwartałów 2018 r. 401 tys. osób. Drugim najpopularniejszym kierunkiem było Oslo (286 tys. pasażerów), a na trzecim, z wynikiem 234 tys. przewiezionych osób, uplasował się Sztokholm. Rosła również liczba podróżnych korzystających z lotów czarterowych. W lecie z lotów z biurami podróży skorzystało ponad 158 tys. osób. Nowością w siatce połączeń były loty do Tirany, Tunezji oraz Almerii. 

 

Rośnie tez ruch cargo

W ciągu trzech kwartałów 2018 r. na gdańskim lotnisku przeładowano 4576 ton ładunków. To o 14 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2017 r. Rekordowy był styczeń, kiedy przez terminal towarowy przeszło 710 ton przesyłek. Czy w 2018 roku uda się pobić zeszłoroczny rekord tonażu przesyłek cargo? Jest na to szansa. Na początku października 2018 r. firma DHL otworzyła na gdańskim lotnisku nowy międzynarodowy terminal kurierski, który może przeładować nawet 800 tys. przesyłek rocznie.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.