Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Dla kogo Złote Lwy? 17 filmów walczy o nagrodę w konkursie głównym 42. FPFF w Gdyni

Dla kogo Złote Lwy? 17 filmów walczy o nagrodę w konkursie głównym 42. FPFF w Gdyni

Laureat 41. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

„Amok", „Pokot", „Sztuka Kochania", to tylko kilka z 17 tytułów filmów, które walczą w tegorocznym konkursie głównym Festiwalu Filmowego w Gdyni o nagrodę Złotych Lwów. Gala wręczenia nagród już w najbliższa sobotę, 23 września.

 

42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbywa się od 18 do 23 września. O nagrody w trzech kategoriach walczy 50 filmów.

 

Debiutanci i doświadczeni

Ośmiu z siedemnastu twórców filmowych startujących w głównym konkursie Festiwalu Filmowego to debiutanci w filmach pełnometrażowych. Warto przypomnieć, że w zeszłorocznej edycji Festiwalu Filmowego zwyciężył debiutancki film Jana Matuszyńskiego „Ostatnia rodzina”.

Pięć filmów konkursowych mieliśmy już okazję obejrzeć na wielkim ekranie. Były to: „Amok” Katarzyny Adamik, „Volta” Juliusza Machulskiego, „Pokot” Agnieszki Holland, „Sztuka kochania” Marii Sadowskiej i „Wyklęty” Konrada Łęckiego. 

Przewodniczący jury konkursu głównego jest jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów – Jerzy Antczak, twórca m.in. nominowanego do Oscara filmu „Noce i Dnie”. Oprócz tego, w loży sędziów zasiadają m.in. aktorka Agnieszka Grochowska, czy reżyser, scenarzysta i producent Andrzej Jakimowski.

 

Filmy z Trójmiasta

Poza konkursem głównym, podczas festiwalu odbywają się jeszcze dwa inne plebiscyty. O prestiżowe nagrody walczą twórcy filmów krótkometrażowych oraz produkcji w kategorii Inne Spojrzenia. Wśród twórców w tych konkursach nie brakuje debiutantów. W konkursie Inne Spojrzenia o nagrodę Złotego Pazura powalczy 7 filmów, a do konkursu filmów krótkometrażowych o nagrodę im. Lucjana Bokińca zgłoszonych zostało 26 tytułów. 

Wielu uczestników tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego pochodzi z Trójmiasta. M.in. Piotr Domalewski, były aktor Teatru Wybrzeże, powalczy o nagrodę filmem „60 kilo niczego”. Absolwenci Gdyńskiej Szkoły Filmowej zaprezentują kilka filmów własnej produkcji.

Zwycięzców tegorocznego festiwalu poznamy 23 września.

Program i więcej informacji na temat wydarzenia można zobaczyć na stronie intenetowej www.festiwalgdynia.pl

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.