Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/bd8a71c5-06c4-4a18-b284-183181e18804.jpg DJ-ka i tancerka. Życie zaczyna się po… 60. Dokumentalna opowieść o niezwykłych kobietach w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

DJ-ka i tancerka. Życie zaczyna się po… 60. Dokumentalna opowieść o niezwykłych kobietach w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Krystyna Mazurówna

Czy życie po 60. musi być nudne? Czy wypada zaszaleć? Stereotypy dotyczące życia seniorów przełamuje film dokumentalny pt. „Założę czerwone spodnie". Projekcja odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w czwartek, 22 czerwca 2017 r.

 

W filmie zostały pokazane kobiety, które podjęły wyzwanie i zaczęły realizować swoje małe i duże marzenia. Jedne ubrały tytułowe czerwone spodnie, inne wystartowały w wyborach samorządowych. Wszystkie po 60. roku życia. Ważne, aby pokazać przykłady osób w dojrzałym wieku, które są aktywne oraz przełamały stereotypy.

Nie bój się marzeń

Jedna jest tancerką, druga DJ-ką. Obie… po 60. roku życia! Radosne, pełne życia i realizujące swoje marzenia. Organizatorzy akcji „Założę czerwone spodnie” chcą pokazać, że to nie wiek ogranicza nasze możliwości, a stygmatyzowanie i przypisywanie stereotypowych ról. Aktywne i odważne kobiety – seniorki są bohaterkami filmu dokumentalnego „Założę czerwone spodnie”(Elżbieta Rutkowska), który powstał w ramach projektu.

Brak aktywności oraz wykluczenie kobiet starszych w przestrzeni społecznej, skutkuje niedostrzeganiem ich potrzeb, jak np. brak oferty odzieży modnej, ale dostosowanej dla dojrzałego wieku, brak oferty rozrywkowej, turystycznej, kulturalnej. 

W rzeczywistości XXI wieku to media kreują trendy i tego rodzaju przekaz najłatwiej trafia do grupy docelowej. Stąd pomysł pokazania, że można inaczej – właśnie poprzez film dokumentalny pokazujący konkretne przykłady kobiet, które po 60. roku życia odważyły się tańczyć kankana, założyć klub seniora, szyć kapelusze, przetłumaczyć pierwszą książkę w swoim życiu. 

– Poprzez pokazanie w filmie dokumentalnym aktywnych i odważnych kobiet 60+, chcemy zainspirować inne seniorki do uwierzenia w siebie i podjęcia kroków, które mogą zmienić ich myślenie o sobie i swoim życiu – podkreśla Elżbieta Jachlewska, pomysłodawczyni projektu.  – Jest to o tyle ważne, że problem wykluczenia, który dotyka osoby starsze obejmuje izolację społeczną, mocne ograniczenia korzystania z nowych technologii, niechęć do instytucji publicznych, brak wiary w swoje możliwości, brak wparcia ze strony osób bliskich, obawa przed oceną sąsiadów, poczucie samotności – dodaje Jachlewska.

Po projekcji filmu odbędzie się dyskusja z uczestniczkami projektu i twórczyniami filmu: Elżbietą Jachlewską, Urszulą Zalewską oraz Teresą Zabrzą.

 • scenariusz: Elżbieta Rutkowska, Elżbieta Jachlewska
 • reżyseria: Elżbieta Rutkowska
 • zdjęcia i montaż: Wojciech Ostrowski
 • muzyka: Wojciech Horny
 • kierownictwo produkcji: Joanna Pacana
 • produkcja: Stowarzyszenie Waga
 • współpraca produkcyjna: Video Studio Gdańsk
 • czas trwania: 47:03 min

Projekcja filmu dokumentalnego  pt. „Założę czerwone spodnie” 

 • 22 czerwca 2017 r., czwartek, godz. 17.00-19.00
 • sala konferencyjna, I piętro
 • Centrum Aktywności Twórczej
 • ul. Zaruskiego 1 a
 • Ustka
 • wstęp – wolny
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.