Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/355d227f-28bc-4338-90d4-de44fe11daf9.jpg Diagnoza: rak. Poradnik dla pacjentów szpitala w Kościerzynie. I nie tylko dla nich

Diagnoza: rak. Poradnik dla pacjentów szpitala w Kościerzynie. I nie tylko dla nich

Przewodniki dla pacjentów onkologicznych

Jakie badania diagnostyczne należy wykonać? Na czym polegają? Jakie są metody leczenia? Jak będzie przebiegał proces powrotu do zdrowia? To tylko niektóre z pytań, które zadają sobie pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową.

 

Wiele ważnych informacji zawiera nowy „Przewodnik Pacjenta Onkologicznego”, który otrzymają chorzy w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.  Postara się udzielić odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania. Czy zawsze podczas chemioterapii wypadają włosy?  Czy podczas terapii można uprawiać sport? Co i jak jeść, aby wzmacniać organizm? Czy leczenie jest skuteczne?

 

5 tysięcy poradników 

Członek Zarządu Województwa Pomorskiego Paweł Orłowski, w środę, 19 lipca 2017 r. przekazał  prezesowi Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Wiktorowi Hajdenrajchowi  oraz lekarzowi kierującemu Oddziałem Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej dr hab. Wojciechowi Makarewiczowi  poradnik. Przewodnik dla pacjenta powstał dzięki współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego z Joanną Matuszewską z Radia Gdańsk. Szpital otrzymał 5 tys. poradników.

 – Chcemy, aby pacjent pomorskich szpitali otrzymywał jak najlepszą opiekę, w sposób skoordynowany. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów onkologicznych – mówił przekazując poradnik wicemarszałek Paweł Orłowski.

Joanna Matuszewska podkreśliła, że przewodnik miał wyręczyć lekarzy, aby pacjent po diagnozie mógł zgromadzić niezbędną wiedze i rozpocząć walkę z chorobą nowotworową.

Na zdj. od lewej: wicemarszałek Paweł Orłowski, prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Wiktor Hajdenrajch, redaktor Joanna Matuszewska  oraz dr hab. Wojciech Makarewicz. Fot. Sławomir Lewandowski

Po pierwsze diagnostyka

Osoby, które są zaniepokojone stanem zdrowia zazwyczaj nie wiedzą, z jakich badań mogą skorzystać.  Które z nich można wykonać bez skierowania, a jakie wymagają zlecenia od lekarza? Nie mają też świadomości na czym konkretne badanie polega np. tomografia komputerowa lub jak należy się do niej przygotować np. trzeba być na czczo, nie należy mieć metalowych elementów w ubraniu? 

 

Po drugie terapia

Pacjenci z wynikami badań zgłaszają się do lekarza prowadzącego, który omówi metody leczenia. Zależą one on rodzaju i stopnia zaawansowania nowotworu. Głównymi metodami leczenia są: chirurgia, chemio-, radio- i hormonoterapia. Czasem należy połączyć jednocześnie kilka z tych metod. W kościerskim szpitalu są m.in. oddziały Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej, Urologii i Urologii Onkologicznej.

W szpitalu leczeni są chorzy z nowotworami m.in.: żołądka, dwunastnicy, trzustki, jelita cienkiego i grubego, odbytnicy, piersi, tarczycy prostaty, pęcherza moczowego i nerek.

 

Po trzecie rehabilitacja i dieta

Fizyczne dolegliwości wynikające z leczenia onkologicznego zazwyczaj wpływają na psychiczny stan zdrowia pacjenta. Dlatego też w szpitalu  pracuje zespół psychologów, logopedów i terapeutów zajęciowych.

Czasami podczas leczenia onkologicznego, szczególnie po zabiegach chirurgicznych, niezbędna jest rehabilitacja. Pacjenci mogą z niej skorzystać zarówno stacjonarnie  (w szpitalnym Zakładzie Rehabilitacji) lub ambulatoryjnie (przychodzić na poszczególne zabiegi, zajęcia).

Często chorzy, ze względu na np. mdłości występujące podczas chemioterapii,  zapominają o roli produktów żywnościowych w procesie powrotu do zdrowia. Odpowiednio dobrana, urozmaicona i zbilansowana dieta to podstawa szybkiej rekonwalescencji.

Jeszcze wiele innych niezbędnych informacji znajdą osoby, które otrzymają poradnik w kościerskim szpitalu. Warto go przeczytać, to przewodnik, w którym chorzy znajdą dużo cennych podpowiedzi.

To już trzecia broszura wydana przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego z Joanną Matuszewską z Radia Gdańsk.  Swoje poradniki mają już Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku (działające w ramach spółki Copernicus Podmiot Leczniczy) oraz Gdyńskie Centrum Onkologii (będące w strukturze spółki Szpitale Pomorskie).

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.