Dziś ostatni odcinek naszego cyklu #Pomorski Horyzont. Zaprezentujemy dwa projekty związane z społeczeństwem obywatelskim, demokracją i równym traktowaniem. Obydwa projekty realizowane są przez Uniwersytet Gdański.
Pomorski Horyzont to siedem lat i ponad 160 zrealizowanych na Pomorzu projektów o wartości ponad 200 mln zł. W pięciu odcinkach zaprezentowaliśmy projekty związane z medycyną, zaawansowanymi technologiami, ochroną środowiska i transportem. Dziś pokażemy ostatnie dwa projekty.
Czym jest Horyzont2020?
Zacznijmy o krótkiego przypomnienia. Czym jest Horyzont2020?
– To program realizowany przez Unię Europejską, który związany jest z badaniami naukowymi i innowacjami – wyjaśnia Adam Mikołajczyk, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego UMWP. Celem Horyzontu było, i jest nadal, zwiększenie konkurencyjności Europy na świecie. – Co ważne, efekty Horyzontu2020 okazały się bardzo dobre i program będzie kontynuowany w latach 2021-2027 – dodaje.
Łączna wartość programu wyniesie ponad 95 mld euro.
Projekt dla Miasta
EUARENAS czyli miasta jako areny politycznych innowacji wspierających rozwój demokracji deliberatywnej i partycypacyjnej to jeden z dwóch projektów realizowanych przez Uniwersytet Gdański.
– Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się projekt, który ma dać odpowiedź na pytanie, jak oddolne inicjatywy miejskie mogą połączyć elementy demokracji – wyjaśnia Iwona Sagan, kierownik Zakładu Geografii Społeczno-Ekonomicznej UG. – Efektem naszych prac będzie panel obywatelski w Gdańsku, który poświęcony będzie podziałowi terytorialnemu miasta. Chodzi o wypracowanie takiego podziału administracyjnego, który będzie odzwierciedlał poczucie przynależności mieszkańców do danej dzielnicy i sąsiedztwa – dodaje.
Projekt został dofinansowany kwotą ok. 300 tys. euro.
Równe traktowanie płci
Drugi projekt związany z tzw. społeczeństwem otwartym, to MINDTHEGEPS.
– Chodzi tu o zmanię funkcjonowania instytucji poprzez wdrożenie Planu Równego Traktowania Kobiet i Mężczyzn – mówi Ewa Łojkowska Kierownik Zakładu Ochrony i Biotechnologii Roślin Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. W ramach projektu powołany zostanie m.in. rzecznik ds. równego traktowania. – Wdrożony plan równego traktowania pozwoli na wyrównanie szans w dostępie do stanowisk kierowniczych oraz wprowadzenie do oferty edukacyjnej kursów w zakresie równości szans i unikania dyskryminacji płciowej – opisuje.
Na ten projekt przeznaczono dofinansowanie wysokości 200 tys. euro.
Partnerami zaangażowanymi w przygotowanie kampanii są w szczególności: Agencja Rozwoju Pomorza, Enterprise Europe Network przy Stowarzyszeniu Wolna Przedsiębiorczość, Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE przy Politechnice Gdańskiej, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Stowarzyszenie „Pomorskie w UE” / Biuro Regionalne Województwa Pomorskiego w Brukseli.