Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Degustacja dań z gęsi, pokazy kulinarne i wiejska potańcówka. Najlepsza gęsina na św. Marcina jest w Swołowie

Degustacja dań z gęsi, pokazy kulinarne i wiejska potańcówka. Najlepsza gęsina na św. Marcina jest w Swołowie

Gęsi w Swołowie

Prawie 80 wystawców, w tym stoiska z wyrobami z gęsi, targ produktów regionalnych, jarmark rękodzieła, pokazy kulinarne najlepszych pomorskich restauratorów. Będzie też warzenie piwa rzemieślniczego, występy zespołów folklorystycznych, potańcówka na dechach oraz pokazy jesiennych prac domowych. Tak ciekawie zapowiada się impreza plenerowa w Swołowie, która rozpocznie się 9 listopada 2019 r. i potrwa trzy dni.

 

Wydarzenie odbywające się już po raz dziesiąty to okazja do kultywowanie i podtrzymywanie pięknych tradycji Pomorza. To też forma nauki historii regionu, a także gwarancja dobrze spędzonego czasu. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich przywiązanych i ciekawych tradycji oraz ceniący dawne obyczaje.

 

Smaczne jedzenie, dawna muzyka i … wiejska potańcówka

Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina to impreza, która co roku przyciąga prawie 10 tys. turystów, osób zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni będą: biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec wiejska potańcówka. Każdy, kto przyjedzie do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych. Będą m.in. gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie np. czernina, brukwianka, kapuśniak.

 

Gęś zdrowa i smaczna

Wydarzenie to ma upowszechnić tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia św. Marcina. To doskonała okazja do popularyzowania wiedzy na temat prozdrowotnych właściwości produktów z gęsi. To też szansa, aby poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz jarmarku rękodzieła. Będzie prawie 80 wystawców z gęsimi wyrobami tj. koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.

 

Kobieta ma zupę w garze, który jest umieszczony w sztucznej gęsi

Fot. materiał prasowy organizatora

 

Nie tylko degustacja

Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne najlepszych restauratorów z Pomorza połączone z degustacją. Odbędzie się też pokaz warzenia piwa lokalnego browaru. Piwowarzy zaprezentują tajniki łączenia gęsiny z rzemieślniczymi piwami. Ponadto, będą pokazy i warsztaty muzealne prezentowane w zabytkowych obiektach skansenu prezentujące dawne zajęcia gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie jak np.: owce, konie, kozy, kaczki czy kury.

Wszystkich, którzy lubią świętować, są przywiązani i ciekawi tradycji, ceniący dawne obyczaje, muzeum zaprasza na pomorską gęsinę do Swołowa. Kultywowanie i podtrzymywanie pięknych tradycji Pomorza, to najlepsza forma nauki historii, historii regionu, a poprzez to również patriotyzmu, a w takim wydaniu, to również gwarancja dobrze spędzonego czasu. Impreza to atrakcyjna alternatywa wspólnego świętowania rocznicy odzyskania niepodległości oraz Świętego Marcina w pięknej pomorskiej wsi Swołowo – stolicy Krainy w Kratę.     

 

Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina

  • 9-11 listopada 2019  r., sobota-poniedziałek, godz. 10.00-17.00
  • Swołowo 15
  • wstęp – 8 zł, bilet upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach

Zobacz: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza

 

Gęsina na Marcina_plakat

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.