Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Stypendyści
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/c277d8af-ed29-49c8-bbf4-4744e970a11d.jpg Danka Jarzyńska – Balanse

Danka Jarzyńska – Balanse

Fot. Paweł Wyszomirski

Rzeźbiarka pracująca głównie w brązie, marmurze i granicie. Tworzy także ceramikę i instalacje. Mieszka i pracuje na Wyspie Sobieszewskiej, gdzie angażuje się w działania artystyczne.

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Pracuje głównie w klasycznych materiałach rzeźbiarskich.

W 2017 roku zajęła trzecie miejsce w 3. Edycji Międzynarodowego Konkursu NanoArt109 im. profesora Tadeusza Malińskiego w Galerie Roi Doré w Paryżu.

Jest autorką projektu cyklu Plenerów Rzeźby w Granicie Gdańsk – Wyspa Sobieszewska, organizatorką jego I edycji pod hasłem Wyspa w Granicie oraz redaktorką katalogu dokumentującego i komentującego wydarzenie.

www.dankajarzynska.pl

Projekt „Balanse” dotyczył przygotowania rzeźb do wystawy indywidualnej w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Gdańskiego. Realizacja zamierzenia wymagała pobytu w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. To miejsce pracy twórczej, które daje możliwość skorzystania z odlewni i pieca do wypału ceramiki.

Rzeźby wykonane z naturalnych, szlachetnych materiałów dotyczą współczesnego człowieka i jego relacji z naturą, w tym z drugim człowiekiem, a nade wszystko z samym sobą.

Wystawa stanowiła podsumowanie kolejnego etapu twórczości artystki.

Reportaż przygotowany przez Mirosława Lutkowiaka:

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.