Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Czym jest hiszpańska fiesta Las Fallas? Dowiesz się podczas spotkania z cyklu Etnopodróże

Czym jest hiszpańska fiesta Las Fallas? Dowiesz się podczas spotkania z cyklu Etnopodróże

Fiesta Las Fallas w Walencji

W ramach cyklu spotkań o kulturach świata wraz ze studentkami gdańskiej etnologii wybierzemy się do Hiszpanii. Ich opowieści o tamtejszej fieście Las Fallas towarzyszyć będą filmy, zdjęcia oraz… tradycyjne przekąski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 25 maja 2019 r. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

 

Na spotkanie z fiestą Las Fallas, zwaną Świętem Ognia, zapraszają uczestniczki wyprawy naukowej „Niematerialne dziedzictwo hiszpańskojęzycznej Europy”. Wzięły w niej udział studentki gdańskiej etnologii: Daria Agdan, Anna Jouozulinas, Katarzyna Kosińska, Marta Makuchowska oraz Iwona Polasik, a organizatorką i opiekunem naukowym wyjazdu była dr Katarzyna Linda-Grycza.

Podczas spotkania opowieść o początkach, obecnym kształcie i nowych trendach w obchodach tego święta, zobrazowana zostanie filmami, zdjęciami oraz okraszona tradycyjnymi przekąskami.

 

Fiesta Las Fallas stanowi nieodzowny element tradycji i kultury Hiszpanii. Jest kultywowane od wielu set lat, a jego sakralne początki są związane z odpustem ku czci św. Józefa, patrona stolarzy i cieśli, oraz ze zwyczajem palenia przez nich na wiosnę niepotrzebnych, zużytych już drewnianych wieszaków zwanych parrots. Z czasem wieszaki te zaczęły przypominać kształtem ludzi, by ostatecznie przybrać współczesną, spektakularną formę konstrukcji zwanych fallas, kolorowych i wysokich na kilkanaście metrów, obrazujących m.in. sceny z baśni, legend, współczesnego świata popkultury i polityki.

Las Fallas odbywa się co roku w marcu w Walencji. Przygotowania do obchodów trwają cały rok, angażują się w nie tysiące mieszkańców. Jest to dla nich okazja do prezentacji tradycyjnych strojów, tańców i muzyki oraz do zabaw pirotechnicznych na ogromną skalę. Podczas finału święta, 19 marca wszystkie fallas płoną. Obecnie to święto o międzynarodowej sławie, które przyciąga ok. 2 milionów turystów z całego świata. Zostało wpisane na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.

 

Odkryj świat / Etnopodróże
Największe hiszpańskie Święto Ognia: Fiesta Las Fallas

  • 25 maja 2019 r., sobota, godz. 16.00
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)
  • ul. Cystersów 19
  • Gdańsk-Oliwa
  • wstęp – 1 zł

 

Wydarzenie na Facebooku

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.