Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Czy w kulturze istnieje planowanie urbanistyczne? UrbanLab w Gdańsku

Czy w kulturze istnieje planowanie urbanistyczne? UrbanLab w Gdańsku

Ludzie bawiący się na powietrzu

Warsztaty dotyczące mapowania kulturowego w planowaniu przestrzennym, spotkania z animatorami miejskich zmian z krajów regionu Morza Bałtyckiego czy spacery z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami – to tylko niektóre z elementów programu UrbCulturalPlanning. Uczestniczy w nim Instytut Kultury Miejskiej. Pierwsze spotkania odbywają się od 25 do 27 marca 2019 r. w Gdańsku.

 

W trzyletnim projekcie IKM odpowiedzialny jest za przygotowanie pakietu narzędzi umożliwiających pracę metodą planowania kulturowego oraz za organizację serii warsztatów poświęconych tej tematyce.

 

Co będzie się działo?

Marcowe seminarium prowadzone jest dla organizacji partnerskich, osób zaangażowanych w planowanie urbanistyczne i decyzje dotyczące przestrzeni miejskich. Powstałe w wyniku programu narzędzia, metody i skrypty będą udostępniane i popularyzowane.

– W ramach działań projektowych skupimy się na mapowaniu zasobów kulturowych (społecznych i przestrzennych) w dzielnicach miasta, ze szczególnym uwzględnieniem Nowego Portu i Starego Przedmieścia – mówi Natalia Brylowska z Instytutu Kultury Miejskiej. – Celem UrbanLabu jest przygotowanie liderów projektów lokalnych do pracy z zastosowaniem nowych metod. Przez kolejne dwa lata zamierzamy badać, w jaki sposób te metody działają w różnych warunkach społecznych, kulturowych, ale też technicznych i urbanistycznych krajów nadbałtyckich – dodaje Brylowska.

 

Ciekawe warsztaty

W programie warsztatów m.in.: prezentacja Przestrzeni Lokalnych w Gdańsku, o której opowiedzą Agnieszka Rózga-Micewicz i Anna Fikus-Wójcik z Biura Rozwoju Gdańska. Będzie też wystąpienie Aleksandry Litorowicz z Fundacji Bęc Zmiana na temat projektu badawczego Place Warszawy. Ponadto, Kaspars Lielgalvis przybliży inicjatywę Free Riga, a Liene Jurgelāne Komēta Festival. Wprowadzenie do metody planowania kulturowego poprowadzi Lia Ghilardi z Noema Culture and Place Mapping. Uczestnicy posłuchają również o doświadczeniach Medialabu Katowice w wizualizacji lokalnej historii za pomocą danych oraz o mapowaniu dzielnicy z perspektywy artystycznej, o której opowie Grete Aagaard i Aleksandra Księżopolska z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.

 

Będzie podręcznik
 

W ramach projektu powstanie podręcznik oraz program mentoringu. Ich celem będzie wspieranie miast i organizacji pozarządowych w procesie praktycznej implementacji metody planowania kulturowego. Przedsięwzięcie zakłada też udostępnienie internetowej bazy wiedzy funkcjonującej w ośmiu językach oraz powołanie ośrodków angażujących doświadczonych specjalistów.

 

Partnerzy projektu

Organizacjami partnerskimi są: Duński Instytut Kultury w Estonii, Łotwie i Litwie (Dania) – partner wiodący, Fundacja im. Heinricha Bölla – Szlezwik-Holsztyn (Niemcy), Międzynarodowy Teatr w Kopenhadze (Dania), Instytut Kultury Miejskiej (Polska), firma projektowa Kiel-Gaarden GmbH (Niemcy), Guldborgsund (Dania), samorząd województwa pomorskiego (Polska), Pori (Finlandia), Ryga (Łotwa), Wileński Uniwersytet Techniczny im. Giedymina (Litwa) oraz Uniwersytet Nauk Stosowanych w Norwegii (Norwegia), Uniwersytet Skövde (Szwecja), Nadbałtyckie Centrum Kultury (Polska) oraz Rosizo (Rosja).

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.