Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Czy teatr może stać się bohaterem sztuki, którą właśnie wystawia? Premiera w gdańskim Teatrze Wybrzeże

Czy teatr może stać się bohaterem sztuki, którą właśnie wystawia? Premiera w gdańskim Teatrze Wybrzeże

Scena ze spektaklu „Urodziny, czyli ceremonie żałobne w czas radosnego święta". Fot. mat. prasowe Teatru Wybrzeże

Czy teatr może sam sobie podsunąć zwierciadło i spróbować opowiedzieć o sobie tak, by widzowie zobaczyli w nim kawałek nie tylko teatralnej historii? „Urodziny, czyli ceremonie żałobne w czas radosnego święta" – premiera w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

 

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, 7 kwietnia 2017 r. odbędzie się premiera spektaklu „Urodziny, czyli ceremonia żałobna w czas radosnego święta” Radosława Paczochy. To historia Teatru Wybrzeże, ale także ujęcie teatru w jego złożoności, jako instytucji i jako społecznego zjawiska. Przedstawienie reżyseruje Adam Orzechowski, scenografię przygotowała Magdalena Gajewska.

 

Główni bohaterowie spektaklu

Głównymi bohaterami sztuki są największe gwiazdy Wybrzeża, od Cybulskiego i Jędrusik zaczynając, dyrektorzy tego teatru, przypadkowi skandaliści, ale przede wszystkim głównym bohaterem pozostaje sam jubilat, czyli Teatr Wybrzeże.

 

Związki teatru z życiem politycznym i społecznym

– „Urodziny, czyli ceremonia żałobna w czas radosnego święta” to historia Teatru Wybrzeże w kilkunastu subiektywnych scenach, ale też próba dotknięcia teatru jako zjawiska niezależnego od miejsca i czasu, choć zawsze naznaczonego określonym miejscem i określonym czasem. Jest to zatem historia lokalna, ale za to z ambicją wykraczającą poza lokalność, bo towarzyszy jej nadzieja, że opowiadając o jednym teatrze, można również opowiedzieć o innych. Szczególnie, gdy dotyka się związków, jakie zachodzą na styku teatru i współczesnego mu życia politycznego i społecznego. A mówiąc jeszcze inaczej: „Urodziny…” to sztuka historyczna i współczesna jednocześnie, w której na tych samych prawach występują artyści, ich przedstawienia, ich role, a także życie samego teatru. Na pewno jest to też historia, którą można sobie wyobrazić inaczej, ale też historia, którą tak właśnie można sobie wyobrazić, bo jest ona przede wszystkim artystyczną ekspresją – mówi Radosław Paczocha.

 

  • Radosław Paczocha, Urodziny, czyli ceremonie żałobne w czas radosnego święta
  • premiera: 7 kwietnia 2017 r., piątek, godz. 19.00
  • kolejne spektakle: 8, 9, 11, 12, 17, 18 kwietnia oraz 12, 13, 14 maja
  • Teatr Wybrzeże, Duża Scena
  • Targ Węglowy
  • Gdańsk
  • bilety: 100-25 zł

 

    

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.