Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Czy szybki test na koronawirusa powstanie na Pomorzu? Pracuje nad tym firma – uczestnik Gryfa Gospodarczego

Czy szybki test na koronawirusa powstanie na Pomorzu? Pracuje nad tym firma – uczestnik Gryfa Gospodarczego

Fot. @pixabay.com

O tym, jak ważne jest szybkie diagnozowanie zakażenia korona wirusem nikogo nie trzeba przekonywać. Nad takim testem pracuje również firma SensDx. To uczestnik plebiscytu Gryf Gospodarczy 2018 w kategorii Lider Innowacyjności.

 

Działalność firmy związana jest z Inteligentnymi Specjalizacjami Pomorza ISP 4.

 

Ultraszybki test

Firma SensDX pracuje obecnie nad ultraszybkim testem diagnostycznym w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2. Stale rosnąca liczba zakażeń wymaga skuteczniejszej diagnostyki. Dlatego firma postanowiła opracować test, który byłby nie tylko powszechnie dostępny, ale i tani. –  Pozwoli to na szybki przegląd w miejscach, w których nie jest możliwe przeprowadzenie pełnej diagnostyki, np. na lotnisku lub stacji – czytamy w informacji SensDX. Ale nie jest wykluczone, że test przesiewowy, bo o takim mowa każdy mógłby na przykład kupić w aptece, zrobić w domu a wyniki przesłać do diagnosty. Kiedy test będą dostępne? W rozmowie z Radiem Gdańsk, kierownik zespołu badawczego stwierdził, że: „Jeżeli chodzi o diagnostykę i wyroby medyczne, mamy przetarte ścieżki rejestracji i nie spodziewamy się problemów formalnych. Od chwili, kiedy będziemy pewni, że test działa, powinien być zarejestrowany w ciągu trzech-czterech tygodni”.

 

Nie tylko na koronawirusa

Ale testy wykrywające koronawirusa to nie jedyne, jakie zostały już przez gdańską firmę opracowane lub są w trakcie badań. Opracowane zostały między innymi testy do wykrywania wirusa grypy czy obecności alergenów w żywności. SensDX oferuje również testy dla weterynarii (wykrywanie grypy u koni).  Diagnostyka wirusów nie byłaby możliwa bez innowacyjnych technologii. Chodzi tu np. o ultraczułe elektrody, zmodyfikowane cząsteczkami biologicznymi. Co ważne, urządzenia diagnostyczne mają umożliwać odczyt wyniku analizy w każdym czasie i miejscu, jak telefonie komórkowym poprzez dostępną i intuicyjną w obsłudze aplikację.

 

Tak działa ISP

Technologie opracowywane przez SensDX wpisują się w Inteligentne Specjalizacje Pomorza. Chodzi tu o ISP 4, czyli technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia. W ramach czwartej osi powstają rozwiązania diagnostyczne wsparte przez ICT oraz telemedycynę.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.