Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/19fda219-8421-42ee-9c3f-004e511e14be.jpg Czy początki zawsze muszą być trudne? Trzeba wiedzieć, jak dobrze zacząć

Czy początki zawsze muszą być trudne? Trzeba wiedzieć, jak dobrze zacząć

Promocja poradnika laktacyjnego w szpitalu na gdańskiej Zaspie

Jak często karmić dziecko? Jakie produkty mogą jeść matki karmiące? Czy można się odchudzać podczas karmienia piersią? Jak powstaje zapalenie piersi? Takie pytania i wątpliwości mieli aktualni i przyszli rodzice podczas promocji poradnika laktacyjnego w gdańskim szpitalu.

 

W Szpitalu Świętego Wojciecha na gdańskiej Zaspie, 27 września 2018 r. odbyła się promocja pierwszego takiego  wydawnictwa na Pomorzu. W spotkaniu wzięło udział prawie 70 osób – rodzice oczekujący narodzin dziecka, matki karmiące piersią, położne, pielęgniarki oraz lekarze sprawujący opiekę nad noworodkami i matkami  w okresie okołoporodowym.

 

Jak zacząć?

Poradnik „Początki karmienia piersią. Jak dobrze zacząć?” we wrześniu 2018 r. trafił do pomorskich szpitali. Prezentacji poradnika dokonała Zuzanna Kołacz-Kordzińska, autorka publikacji. O mleku z banku mleka, czyli dobrym wyborze w żywieniu wcześniaków, mówiła dr n. med. Elżbieta Pilarczyk, kierownik Oddziału neonatologii i intensywnej terapii noworodka szpitala na Zaspie. Natomiast kierownik Oddziału położniczo-ginekologicznego dr n. med. Maciej Socha zaprezentował stosunek nowoczesnego położnictwa do karmienia piersią. Do naturalnego żywienia zachęcała, przedstawiając tego psychologiczne korzyści, dr nauk o zdrowiu, psycholog Agnieszka Pietkiewicz, a o efektywnym karmieniu piersią opowiedziała położna mgr Joanna Żołnowska. Oprócz części teoretycznej, przewidziano czas na dyskusję. Pytania dotyczyły tego, czy dieta matki karmiącej ma wpływ na dziecko, czy podczas przyjmowania antybiotyków można karmić piersią, co to jest nawał pokarmu i jak sobie z nim radzić, jak unikać zastoin, co robić, gdy dziecko nie chce ssać i jak sprawdzić, czy się najada? Na zakończenie każdy otrzymał egzemplarz poradnika. Poradnik odpowiada na wiele pytań rodziców, wskazuje, gdzie można znaleźć pomoc, podpowiada, jak sobie radzić w nowych sytuacjach.

 

 

O poradniku

W naszym regionie brakowało wydawnictwa, które w sposób jasny i przystępny wyjaśniał plusy i minusy oraz zawiłości karmienia piersią. Został stworzony przez kobietę, która zna praktyczne i teoretyczne aspekty tej metody odżywiania. Ponadto, poradnik był konsultowany z lekarzami, specjalistami z zakresu pediatrii, położnictwa i ginekologii, neonatologii oraz położną. Poradnik „Początki karmienia piersią. Jak dobrze zacząć?” został napisany przez Zuzannę Kołacz-Kordzińska, która jest pedagogiem i doulą, mamą dwóch córek, a także promotorką karmienia piersią. Współpomysłodawczynią publikacji jest Małgorzata Klawiter-Piwowarska, zwolenniczka i propagatorka naturalnego karmienia.

 

Promocja publikacji w szpitalach marszałkowskich

Poradnik był promowany w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku. W najbliższym czasie dostaną je też mamy w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie oraz Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.