Stare zdjęcia, zastawy stołowe albo rękopisy. Rynek pamiątek związanych z historią Polski coraz bardziej się rozwija, a artefakty osiągają coraz wyższe ceny. O rynku pamiątek patriotycznych opowie Janusz Miliszkiewicz. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku w czwartek, 20 września 2018 r.
Spotkanie, w ramach cyklu koLEKCJE, odbędzie się w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku w czwartek, 20 września 2018 r.
Lokata czy pamiątka?
Pamiątko związane w ważnymi dla Polski historycznymi wydarzeniami z każdym rokiem zyskują na wartości. Ceny osiągane na aukcjach powodują, że artefakty coraz częściej są kupowane nie przez muzea, ale przez prywatnych kolekcjonerów. Rękopis Henryka Sienkiewicza w maju 2018 r. został na aukcji sprzedany za ponad 36 tys. zł. – Takie pamiątki związane z drogą Polski do niepodległości w czasach komunizmu wymagały nadzwyczajnej ochrony. Ratowali je prywatni kolekcjonerzy. Obecnie cieszą się one dużą popularnością. Gwarantują bezpieczną lokatę kapitału, ale też nobilitują właściciela – mówi Janusz Miliszkiewicz. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się więcej o specyficznym rynku tego typu przedmiotów. Poruszone będą też kwestie związane z fałszowaniem takich pamiątek.
- koLEKCJE: pamiątki patriotyczne na rynku sztuki
- 20 września 2018 r., czwartek, godz. 18.00
- Instytut Kultury Miejskiej
- Długi Targ 39/40
- Gdańsk
- wstęp – wolny
koLEKCJE to cykl spotkań, wykładów i warsztatów dla osób, których hobby to kolekcjonowanie lub po prostu zamiłowanie do przedmiotów vintage i antyków. Takie osoby dzięki swojemu zapałowi stają się ekspertami w swoich dziedzinach. To także jest kultura. Modny ostatnio trend na przedmioty z lat 60. i 80. XX wieku służy powstawaniu kolejnych sklepów internetowych, profili w mediach społecznościowych. |