Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Czy mnie jeszcze pamiętasz? Festiwal Młodych Talentów Niemen Non Stop

Czy mnie jeszcze pamiętasz? Festiwal Młodych Talentów Niemen Non Stop

Czesław Niemen

Konkursy wiedzy i piosenki, sesja naukowa i panel dyskusyjny. W Słupsku od 22 do 25 listopada 2018 r. będzie trwać festiwal muzyki Czesława Niemena, a uczniowie szkół ponadgimnazjalnych udowodnią, że sztuka jest ponadczasowa.

 

W Słupsku od 2006 r. odbywa się festiwal poświęcony legendzie i fenomenowi polskiego artysty wszech czasów. Święto muzyki Czesława Niemena od 6. edycji w 2011 r. ma charakter międzynarodowy. Festiwal to również międzynarodowy konkurs na interpretację muzyki artysty scen@niemena.

 

Czesław Niemen

Legendarny pieśniarz, kompozytor, multiinstrumentalista, autor tekstów, poeta, autor grafik komputerowych; obdarzony głosem o niezwykle szerokich możliwościach, zarówno jeśli chodzi o skalę, jak i możliwości intonacyjne czy brzmieniowe. Jedna z największych indywidualności polskiej sceny muzycznej, w awangardzie docierających do Polski kolejnych stylów muzycznych, tworzył równolegle swoją własną, autonomiczną muzykę.

 

Pół wieku temu

W 1968 r., gdy Beatlesi nagrali swój słynny kultowy „Biały album”, Niemen z Akwarelami zrealizował w Studiu Polskich Nagrań dwie płyty: „Sukces” (pod takim tytułem Marek Piwowski nakręcił też w tym czasie kontrowersyjny dokument filmowy, ukazujący sceny z prób Niemena z zespołem przygotowującym utwory na płytę) i LP „Czy mnie jeszcze pamiętasz” (z którego utwór „Przyjdź w taką noc” znalazł się w programie legendarnego Radia Luxembourg z zapowiedzią słynnego prezentera tej stacji Alana Freemana).

 

Nie tylko muzyka

Złote jubileusze Czesława Niemena stanowią historyczne tło dla kolejnych odsłon festiwalu poświęconego jego pamięci. W tym roku odbędą się kolejne, wzbogacające program o pogłębioną refleksję intelektualną, sesja naukowa i panel dyskusyjny, tradycyjnie moderowane przez Edytę i Piotra Chlebowskich z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

 

Konkursy i nie tylko

W programie są kolejne edycje festiwalowych konkursów: cieszącego się dużą popularnością wśród młodzieży szkolnej konkursu wiedzy „Co ty wiesz o Niemenie” i ogólnopolski Konkurs Piosenki scen@niemena. Na Scenie Laureatów z recitalem wystąpi  zdobywczyni Grand Prix 2015, wybitnie uzdolniona multiinstrumentalistka z Poznania Dominika Barabas.

 

Wydarzenia towarzyszące

Zmaganiom konkursowym i festiwalowi towarzyszą dwie wystawy fotograficzne. Zdjęcia Marka Karewicza prezentuje ekspozycja „50 lat rock and rolla w Polsce”, a dokumentacyjna przedstawia „10 lat festiwalu Niemen Non Stop”.

 

 

12. Festiwal Młodych Talentów Niemen Non Stop

  • 22-25 listopada 2018 r., czwartek-niedziela
  • Ośrodek Teatralny Rondo
    ul. Mieczysława Niedziałkowskiego 5
  • kino Rejs, Młodzieżowe Centrum Kultury, emcek
    aleja 3 Maja 22
  • Słupsk

 

Program

22 listopada 2018 r., czwartek, godz. 12.00, kino Rejs/emcek

Konkurs wiedzy „Co ty wiesz o Niemenie” skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, związany z dorobkiem muzycznym artysty oraz polską muzyką rockową lat 60. i 70.

 

23 listopada 2018 r., piątek, godz. 10.00-14.00, kino Rejs/emcek

Multimedialna sesja naukowa połączona z panelem dyskusyjnym „Niemen Non Stop VI: Odkrywca dźwiękowych pejzaży”, prezentująca związki między twórczością C.K. Norwida i C. Niemena, przygotowana przez Ośrodek Badań nad Twórczością C.K. Norwida Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz muzykologów z polskich ośrodków akademickich. Prowadzenie – dr Piotr Chlebowski.

 

24 listopada  2018 r., sobota, godz. 18.00-20.00, Ośrodek Teatralny Rondo

Ogólnopolski Konkurs Piosenki scen@niemena. W jury zasiądą: Anna Serafińska, Wojciech Korzeniewski, Ryszard Wojciul
Minirecital laureatki Grand Prix 2015 r. Dominiki Barabas w repertuarze Czesława Niemena
Ogłoszenie werdyktu i ceremonia wręczenia nagród, w tym Grand Prix i wyróżnień

 

25 listopada  2018 r., niedziela, godz. 18.00-20.00, Ośrodek Teatralny Rondo

Anna Serafińska Trio – koncert
Zakończenie festiwalu.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.