Ten materiał pochodzi z archiwum portalu.

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować działania zamieszczonych w tekście odsyłaczy ani zgodności technicznej warstwy materiału ze standardami dostępności. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Czy dobrze znasz gdańskie dzielnice? Posłuchaj anegdot i opowieści podczas wirtualnego spaceru z przewodnikami

Czy dobrze znasz gdańskie dzielnice? Posłuchaj anegdot i opowieści podczas wirtualnego spaceru z przewodnikami

Spacer po gdańskiej Zaspie szlakiem murali. Fot. Bartosz Bańka

Podzielą się zdjęciami z archiwów rodzinnych i opowieściami, zabiorą na spacer szlakiem wspomnień, miejsc czy przedmiotów. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zapraszają w kwietniu i maju 2020 r. na wirtualne spotkania z gdańskimi dzielnicami.

 

Przez najbliższe tygodnie na Facebooku, Instagramie i stronie internetowej gdańskiego Instytutu Kultury Miejskiej pojawią się niepublikowane wcześniej anegdoty i materiały dotyczące dzielnic, po których latem oprowadzają Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki z Biskupiej Górki, Dolnego Miasta, Nowego Portu, Oruni, Oliwy, Wyspy Sobieszewskiej i Zaspy.

 

Wyjątkowe wirtualne spacery

– Zazwyczaj wiosną Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki przygotowują się do letniego oprowadzania w dzielnicach podczas otwartych wykładów i spacerów. W tym roku jesteśmy w domach, ale Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki wciąż mogą zabrać nas na spacer szlakiem osobistych historii, wspomnień, miejsc i przedmiotów – mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej. Opowieści o dzielnicach rozpoczęły się od Dolnego Miasta. Możemy m.in. poznać historię fabryk i zakładów działających w dzielnicy przed II wojną światową. Jacek Górski, Lokalny Przewodnik po Dolnym Mieście, prowadzi narrację za pomocą przedmiotów, które w nich powstały. Film dostępny jest na Facebooku IKM.

 

Instagram, Facebook i strona internetowa

Ukazały się wspomnienia i fotografie z archiwów Elżbiety Woronieckiej, Danuty Płuzińskiej-Siemieniuk oraz Joanny Lewandowskiej. Na Instagramie (także na Instastories), Facebooku i stronie internetowej IKM zamieszczane są archiwalne zdjęcia i wspomnienia Lokalnych Przewodników i Przewodniczek, które pokazują, jak kiedyś wyglądały dzielnice, ilustrują wydarzenia rodzinne czy te ważne dla miasta i dzielnicy. Materiały pozostają zapisane, można do nich wrócić w każdym momencie.

 

Gdzie i kiedy?

Harmonogram prezentacji wirtualnych opowieści o dzielnicach Gdańska:

  • Dolne Miasto – 17 kwietnia
  • Zaspa – 20 kwietnia
  • Nowy Port – 22 kwietnia
  • Oliwa – 24 kwietnia
  • Biskupia Górka – 27 kwietnia
  • Orunia – 29 kwietnia
  • Wyspa Sobieszewska – 1 maja

 

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to entuzjaści dzielnic, lokalni znawcy historii i dziejów miejsc, z którymi związane są ich dziecięce i dorosłe wspomnienia. Latem bezpłatnie oprowadzają mieszkańców Trójmiasta i turystów alternatywnymi, miejskimi szlakami – po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, Dolnym Mieście, Biskupiej Górce, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Instytutu Kultury Miejskiej.

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.