Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Czy dobrze znasz gdańskie dzielnice? Posłuchaj anegdot i opowieści podczas wirtualnego spaceru z przewodnikami

Czy dobrze znasz gdańskie dzielnice? Posłuchaj anegdot i opowieści podczas wirtualnego spaceru z przewodnikami

Spacer po gdańskiej Zaspie szlakiem murali. Fot. Bartosz Bańka

Podzielą się zdjęciami z archiwów rodzinnych i opowieściami, zabiorą na spacer szlakiem wspomnień, miejsc czy przedmiotów. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zapraszają w kwietniu i maju 2020 r. na wirtualne spotkania z gdańskimi dzielnicami.

 

Przez najbliższe tygodnie na Facebooku, Instagramie i stronie internetowej gdańskiego Instytutu Kultury Miejskiej pojawią się niepublikowane wcześniej anegdoty i materiały dotyczące dzielnic, po których latem oprowadzają Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki z Biskupiej Górki, Dolnego Miasta, Nowego Portu, Oruni, Oliwy, Wyspy Sobieszewskiej i Zaspy.

 

Wyjątkowe wirtualne spacery

– Zazwyczaj wiosną Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki przygotowują się do letniego oprowadzania w dzielnicach podczas otwartych wykładów i spacerów. W tym roku jesteśmy w domach, ale Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki wciąż mogą zabrać nas na spacer szlakiem osobistych historii, wspomnień, miejsc i przedmiotów – mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej. Opowieści o dzielnicach rozpoczęły się od Dolnego Miasta. Możemy m.in. poznać historię fabryk i zakładów działających w dzielnicy przed II wojną światową. Jacek Górski, Lokalny Przewodnik po Dolnym Mieście, prowadzi narrację za pomocą przedmiotów, które w nich powstały. Film dostępny jest na Facebooku IKM.

 

Instagram, Facebook i strona internetowa

Ukazały się wspomnienia i fotografie z archiwów Elżbiety Woronieckiej, Danuty Płuzińskiej-Siemieniuk oraz Joanny Lewandowskiej. Na Instagramie (także na Instastories), Facebooku i stronie internetowej IKM zamieszczane są archiwalne zdjęcia i wspomnienia Lokalnych Przewodników i Przewodniczek, które pokazują, jak kiedyś wyglądały dzielnice, ilustrują wydarzenia rodzinne czy te ważne dla miasta i dzielnicy. Materiały pozostają zapisane, można do nich wrócić w każdym momencie.

 

Gdzie i kiedy?

Harmonogram prezentacji wirtualnych opowieści o dzielnicach Gdańska:

  • Dolne Miasto – 17 kwietnia
  • Zaspa – 20 kwietnia
  • Nowy Port – 22 kwietnia
  • Oliwa – 24 kwietnia
  • Biskupia Górka – 27 kwietnia
  • Orunia – 29 kwietnia
  • Wyspa Sobieszewska – 1 maja

 

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to entuzjaści dzielnic, lokalni znawcy historii i dziejów miejsc, z którymi związane są ich dziecięce i dorosłe wspomnienia. Latem bezpłatnie oprowadzają mieszkańców Trójmiasta i turystów alternatywnymi, miejskimi szlakami – po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, Dolnym Mieście, Biskupiej Górce, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Instytutu Kultury Miejskiej.

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.