Ten materiał pochodzi z archiwum portalu.

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować działania zamieszczonych w tekście odsyłaczy ani zgodności technicznej warstwy materiału ze standardami dostępności. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Cztery osoby zginęły w pożarze hospicjum w Chojnicach. Burmistrz ogłosił dwudniową żałobę

Cztery osoby zginęły w pożarze hospicjum w Chojnicach. Burmistrz ogłosił dwudniową żałobę

Wóz straży pożarnej gasi pożar nocą

W nocy 6 stycznia 2020 r. w hospicjum w Chojnicach przy ulicy Strzeleckiej wybuchł pożar. Zginęły w nim cztery osoby, a ponad 20 zostało poszkodowanych. W akcji ratowniczo-gaśniczej brało udział kilkanaście zastępów straży pożarnej.

 

Pożar wybuchł w nocy 6 stycznia 2020 r. w jednym z pomieszczeń, w którym przebywał jeden z pensjonariuszy. Ewakuowano podopiecznych i personel hospicjum.

 

Co było przyczyną?

Informacja o pożarze dotarła do służb o godz. 3.11.  Jak na łamach „Dziennika Batyckiego” informował rzecznik prasowy komendy wojewódzkiej PSP Marian Hinca: „Już po czterech minutach byliśmy na miejscu. Zastaliśmy pożar rozwinięty w jednym z pomieszczeń”. Przed strażakami na miejscu była policja.

Cała akcja przebiegała bardzo sprawnie i trwała ok. 25 min. Brało w niej udział 14 zastępów i 40 strażaków. Zniszczone zostało jedno pomieszczenie, w którym wybuchł pożar. Jak mówili strażacy problemem było zadymienie oraz to, że podopieczni hospicjum nie mogli  poruszać się o własnych siłach. Trzeba było je wynosić i ewakuować  wraz z łóżkami.

Prowadzone jest śledztwo. Według wstępnych ustaleń policji przyczyną pożaru mogło być zaprószenie ognia z papierosa przez jednego z podopiecznych. 

 

Są ofiary i poszkodowani

W czasie zdarzenia w hospicjum przebywali pensjonariusze i pracownicy. Trzy ofiary zginęły na miejscu, a czwarta zmarła w szpitalu. Ofiary to pensjonariusze hospicjum w wieku od 64 do 72 lat. Poszkodowani to podopieczni hospicjum, dwie pracownice i dwóch policjantów (jeden zatruł się tlenkiem węgla, a drugi był ranny w rękę).Wszystkich przewieziono do szpitali w Chojnicach i Człuchowie. Na szczęście życiu przebywających w szpitalach nie zagraża niebezpieczeństwo. Podopieczni hospicjum to osoby ciężko chore, które pozostaną w szpitalach kilka dni. W tym czasie władze miasta będą kontaktować się z innymi placówkami opieki paliatywnej, aby umieścić z nich chojnickich pacjentów. Hospicjum według burmistrza Arseniusza Finstera będzie wyłączone z użytkowania przez dwa miesiące. Pomoc zadeklarował rzecznik Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia  Mariusz Szymański. Chodzi o sfinansowanie każdej pomocy medycznej niezbędnej dla ratowania zdrowia pacjentów, a także zapewnienia miejsca pobytu i opieki lekarskiej wszystkim pacjentom hospicjum w Chojnicach po opuszczeniu przez nich szpitali.

 

Słowa wsparcia od marszałka Struka

Solidarność z ofiarami, poszkodowanymi i ich rodzinami wyraził marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.  – Wstrząsająca wiadomość dotarła do nas dziś nad ranem z Chojnic. Około 3 w nocy wybuchł pożar w tamtejszym hospicjum. Mimo bardzo szybkiej i sprawnej akcji ratunkowej nie udało się uratować 4 osób. Kilkunastu podopiecznych przebywa w szpitalu w Chojnicach i Człuchowie… Będziemy szukać sposobu, aby pomóc w jak najszybszym przywróceniu działania tej placówki hospicyjnej. Póki co łączę się w bólu z rodzinami ofiar i trzymam mocno kciuki, aby wszyscy poszkodowani szybko wrócili do zdrowia – czytamy na profilu marszałka na Facebooku.

 

Żałoba w mieście

Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster ogłosił dwudniową żałobę w mieście, która ma potrwać do środy wieczorem. Odwołano wszystkie imprezy m.in. orszak trzech króli. Dzisiaj o godz. 14.00 w bazylice mniejszej odbędzie się msza święta w intencji ofiar.

W Chojnicach zebrał się też sztab kryzysowy z udziałem wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha,  Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Tomasza Komoszyńskiego oraz burmistrza Arseniusza Finstera.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.