Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Czerznienie masła, tkanie na krosnach, kręcenie batów i wyrób tabaki. Jarmark Krancbal w Nadolu

Czerznienie masła, tkanie na krosnach, kręcenie batów i wyrób tabaki. Jarmark Krancbal w Nadolu

Krancbal

Występy regionalnych zespołów muzyczno-tanecznych i kabaretowych, jarmark folklorystyczny, kuchnia regionalna oraz interaktywne prezentacje dawnych sprzętów gospodarstwa domowego i maszyn rolniczych – to tylko część atrakcji przygotowanych w Nadolu.

 

Jak kiedyś wyrabiano masło? Jak zrobić kaszę? Kubeczek czy miseczka? Podczas festynu będzie można popracować przy kamiennych żarnach i kole garncarskim oraz czerznić masło. Nie zabraknie też okazji do posłuchania muzyki i potańczenia. Gwiazdą imprezy będzie huculska kapela Trąbity z Kołomyi. Na najmłodszych Czekaja warsztaty plastyczne i tkackie.

 

Coś dla podniebienia

Jak zawsze, amatorów przysmaków regionalnej kuchni kaszubskiej przyciągną: miód, wędliny, sery, swojskie masło i chleb ze smalcem, wędzone ryby, ciasta i wafle z platy. Nie zabraknie również diabelskiego ziela, czyli kaszubskiej tabaki. Będzie też można poznać proces jej wyrobu i skorzystać z możliwości jej zażycia.

Podczas festynu będzie można zobaczyć prezentację dawnych sprzętów i czynności, m.in.: wypieku chleba, wędzenia ryb, młócenia zboża, wyrobu tabaki, przędzenia wełny, tkania na krosnach, czerznienia (ubijania) masła, kręcenia lin oraz batów…

 

 

Muzyczne prezentacje

Na scenie zaprezentują się kaszubski Kabaret Kuńda, zespół folklorystyczny Nadolanie z Nadola, Janowska Kapela Promenadowa, kapela huculska Trąbita z Kołomyi z Ukrainy. Do wspólnej zabawy i tańców zachęci zespół Bliza z Chłapowa.

 

Na ludowo

Jarmark folklorystyczny i kulinarny kusi wyrobami ludowych artystów, którzy zaprezentują rzeźbę, malarstwo, rogarstwo, haft, plecionkarstwo, zabawki i pamiątki z Kaszub. Będzie też okazja do zapoznania się z procesami ich tworzenia.

 

 

XVI Nadolski Festyn Folklorystyczny Krancbal

  • 23 lipca 2017 r., niedziela, godz. 10-18
  • Zagroda Gburska i Rybacka, oddział Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy
  • ul. Bałtycka 2
  • Nadole

Program
godz. 11.15
– Oficjalne otwarcie festynu
godz. 11.20 – Janowska Kapela Promenadowa
godz. 12.25 – Kabaret Kùńda z Gościcina
godz. 13.00 – Zespół Nadolanie z Nadola
godz. 14.00 –  Kabaret Kùńda z Gościcina
godz. 14.45 – Kapela huculska Trąbita z Kołomyi (Ukraina)
godz. 16.00 – Zespół Bliza z Chłapowa

prowadzenie festynu:  Adóm Hébel

* krancbal to nazwa zabawy z okazji dożynek

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.