Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Czerwona wstęga połączyła Gdynię i Gdańsk. Otwarcie nowych przystanków Gdynia Stadion i Gdynia Karwiny

Czerwona wstęga połączyła Gdynię i Gdańsk. Otwarcie nowych przystanków Gdynia Stadion i Gdynia Karwiny

Uroczyste przecięcie wstęgi na przystanku PKM Gdynia Karwiny

Budowa trwała półtora roku i kosztowała blisko 25 milionów złotych. Pierwsi pasażerowie skorzystają z nowych peronów już w niedzielę, 10 grudnia 2017 r.

 

Otwarcie nowych przystanków kończy kolejny etap rozwoju projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Największa samorządowa inwestycja kolejowa w Polsce została ukończona.

 

Dojechaliśmy do stacji Gdynia

– Dziś w Gdyni kończymy pewien etap projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. 10 lat ciężkiej pracy za nami. Jestem pewien, że województwo pomorskie może być stawiane za wzór tego, jak budować niemalże od podstaw sprawny i wydajny system transportowy. Ale na tym nie skończymy. Rozpoczynamy już kolejny projekt, jakim będzie elektryfikacja linii – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

 

Przystanki takie jak inne

Nowe perony w Gdyni wybudowane zostały w takim samym stylu jak te, które znajdują się pomiędzy Gdańskiem Wrzeszczem a Gdańskiem Osową. Na  czerwonych wiatach umieszczono grafiki nawiązujące do dyscyplin sportowych oraz tradycji kolejowych. – Kiedy prawie dziesięć lat temu rozpoczynaliśmy projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej wszyscy mówili, że to się nie uda. A jednak udało się.  Teraz charakterystyczne czerwone wiaty przystanków PKM na stałe już wpisały się w krajobraz Trójmiasta. To niewątpliwie nasz znak rozpoznawczy – dodał Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.  Gdyńskie przystanki wyposażone są w windy dla niepełnosprawnych oraz elementy małej architektury. Zadbano również o czytelne oznakowanie i system dynamicznej informacji pasażerskiej.

 

 

Do domu i do pracy

Od 10 grudnia obecna stacja Gdynia Wielki Kack zostanie zamknięta. Będzie pełnić jedynie funkcje techniczne dla pociągów towarowych.  Jak opowiada Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni : „Stara stacja w Kacku położona jest trochę na uboczu w stosunku do istniejących osiedli. Dlatego też zadecydowano o budowie przystanku na skrzyżowaniu linii kolejowej z ulicą Wielkopolską, przy osiedlu. Dzięki temu dojście do pociągu będzie szybsze. Z kolei przystanek Stadion powstał w pobliżu gdyńskiego centrum biurowego oraz kompleksu sportowego przy ulicy Olimpijskiej”.

 

PKM kształtuje otoczenie

–  Ten projekt to nie tylko tory i perony. To element szerszego programu rozwoju Gdyni. Przy przystanku Karwiny planujemy budowę dużego parkingu „P+R” oraz zespołu przystanków komunikacji miejskiej. Chcemy tak zmodyfikować układ połączeń, aby umożliwić mieszkańcom Karwin, Dąbrowy, Kacka i innych okolicznych dzielnic łatwiejsze poruszanie się zarówno po Gdyni, jak i po całym regionie – zapewnia Wojciech Szczurek.  

 

Linią PKM na stadion Arki Gdynia

W uroczystym otwarciu przystanków wzięli udział piłkarze Arki Gdynia. Jak mówili piłkarze – Na Kaszubach jest wielu kibiców Arki Gdynia. Liczymy, że dzięki doskonałemu dojazdowi pociągiem, na mecze będzie przybywać ich jeszcze więcej.  Wraz z zaproszonymi gośćmi sportowcy złożyli autografy na pamiątkowej piłce, która zostanie wystawiona na licytację w najbliższym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.