Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Czego ludzie szukają w miastach? Alternatywne spojrzenie na Sztokholm i nie tylko… w IKM

Czego ludzie szukają w miastach? Alternatywne spojrzenie na Sztokholm i nie tylko… w IKM

Katarzyna Tubylewicz

O miastach i o tym, jak zmienił się sposób pisania i doświadczania miast porozmawiają Katarzyna Tubylewicz i Pauliną Wilk. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w czwartek, 6 czerwca 2019 r.

 

Katarzyna Tubylewicz jest autorką przewodnika „Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą”, a Pauliną Wilk książki „Pojutrze. O miastach przyszłości”.

 

Fenomen miasta

Przewodnik po Sztokholmie, który zaprasza do nowego spojrzenia na to miasto. Odkrywa nie tylko kluczowe dla miasta miejsca, lecz również te opowiadające o różnorodności tego pomnikowego miasta. Paulina Wilk od lat podróżuje i pokazuje czytelnikom i czytelniczkom odleglejsze strony świata. W książce „Pojutrze. O miastach przyszłości” opisuje fenomen wielkich metropolii, które zmieniają się wraz z nowymi trendami w technologiach, urbanistyce, możliwościami architektury, oczekiwaniami mieszkańców. Spotkanie będzie rozmową autorek o tym, czego same szukają w miastach, jak uchwycić fenomen miast na nowo i reagują na to czytelnicy.

 

Podróże bez granic

– Podróżujemy więcej niż kiedykolwiek, zwiedzamy cały świat, szczególną rolę odgrywa w tym tzw. turystyka miejska. Statystyki, choćby patrząc na Gdańsk, rosną – zmienia się jednak sposób tego jak miasta zwiedzamy, co nas w nich interesuje. Nie jeździmy na wydarzenia, jeździmy do miasta, do jego mieszkańców, aby poczuć jego atmosferę, odkryć strony jakich nie znamy z pocztówek i przewodników. Coraz bardziej interesują nas nie tyle kluczowe zabytki i ich historia, ale dziedzictwo niematerialne, tkanka społeczna, mniej znane twarze miasta, alternatywne trasy, oddalone dzielnice. Potrzebujemy innej wiedzy, stąd tak chętne zwiedzanie miast alternatywnymi trasami, zagłębianie się w dzielnice najchętniej z lokalnymi przewodnikami, słuchanie indywidualnych historii i narracji – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej.

 

O autorkach książek

Katarzyna Tubylewicz – pisarka, kulturoznawczyni i tłumaczka z języka szwedzkiego (przełożyła m.in. cztery powieści Majgull Axelsson i trylogię Jonasa Gardella o AIDS). Autorka powieści „Własne miejsca” i „Rówieśniczki”, „Ostatnia powieść Marcela” i książki „Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie”. W latach 2006-2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Była też dyrektorką programową pierwszej edycji festiwalu Odnalezione w Tłumaczeniu, Gdańskie Spotkania Tłumaczy i prowadziła zajęcia na temat kultury polskiej na Uniwersytecie Sztokholmskim. Współpracuje z „Krytyką Polityczną” i Gazetą Wyborczą”. Jest pomysłodawczynią i współautorką głośnej antologii rozmów na temat promocji czytelnictwa „Szwecja czyta. Polska czyta”. Mieszka w Sztokholmie i w Warszawie. Od lat praktykuje jogę i jest jej nauczycielką.

Paulina Wilk – dziennikarka, reporterka, menedżerka kultury. Jej pierwsza książka „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii” (Carta Blanca, 2011) została uznana za jeden z najważniejszych debiutów reporterskich ostatnich lat. Książka otrzymała m.in. nominację do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody Literackiej Angelus, Nagrody National Geographic Traveller i in. Paulina Wilk jest też autorką książek dla dzieci. Od 2012 roku ukazuje się seria opowieści o rezolutnym misiu, który uciekł ze sklepu, by lepiej poznać siebie i świat. „Przygody misia Kazimierza” (2012), „Lato misia Kazimierza” (2013) oraz „Podróże misia Kazimierza” (2014) ukazały się nakładem Oficyny Wydawniczej Wilk & Król, współtworzonej przez autorkę. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Polityką” i magazynem reporterów „Kontynenty”, a także TVP Kultura i Polskim Radiem. Od 2003 do 2011 roku pracowała w dziale kultury „Rzeczpospolitej”. Jest współzałożycielką Fundacji „Kultura nie boli” działającej na rzecz edukacji kulturalnej i promocji literatury, a także współorganizatorką Big Book Festival – międzynarodowego festiwalu książki, który od 2013 roku odbywa się w Warszawie.

 

Alternatywnie o miastach. Katarzyna Tubylewicz i Paulina Wilk

  • 6 czerwca 2019 r. czwartek, godz. 18.00
  • Instytut Kultury Miejskiej ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej

Miasta_baner

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.