Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Ćwierć wieku zamek w Sztumie czekał na nowego gospodarza. Utworzenie muzeum coraz bliżej

Ćwierć wieku zamek w Sztumie czekał na nowego gospodarza. Utworzenie muzeum coraz bliżej

Zamek w Sztumie.

Jeszcze w tym roku średniowieczna krzyżacka warownia w Sztumie zmieni swojego właściciela. Będzie to kolejny, obok Kwidzyna, oddział malborskiego Muzeum Zamkowego. – To na pewno będzie i dla Sztumu i dla tego zamku bardzo dobre rozwiązanie – mówi Leszek Tabor.

 

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin w rozmowie z telewizją internetową TvSztum potwierdza, że zamek w Sztumie zostanie przejęty przez skarb państwa. – Miasto postanowiło przekazać zamek pokrzyżacki skarbowi państwa. Myślę, że jeszcze w tym roku nastąpi formalne przejęcie zamku sztumskiego, a najbardziej właściwą formą tego przejęcia będzie stworzenie tam oddziału Muzeum Zamkowego w Malborku – tłumaczy wiceminister Sellin.

W tej chwili trwają rozmowy pomiędzy ministerstwem a dyrekcją Muzeum Zamkowego, dotyczące m.in. zmiany statutu muzeum.

 

To szansa dla zamku

Władze Sztumu od blisko 25 lat szukały inwestora, który kupi i wyremontuje prawie 700-letni zamek. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że możemy liczyć na wsparcie ze strony ministerstwa. Pieniądze jakie są potrzebne na rewitalizację zamku są zbyt duże, a samorządu sztumskiego nie stać na ich wyłożenie. Ponieważ nasze wieloletnie działania, żeby znaleźć prywatnego inwestora, nie powiodły się, rada miejska podjęła uchwałę o przekazaniu zamku w formie nieodpłatnej darowizny na rzecz skarbu państwa – wyjaśnia Leszek Tabor, burmistrz Sztumu. – Jednocześnie deklarujemy chęć współpracy, aby uatrakcyjnić nasz zamek, na przykład współfinansując imprezy, które będą tam organizowane – dodaje burmistrz Tabor.

 

Zamek w Sztumie zbudowany został przez krzyżaków w latach 1325-1336 na miejscu pruskiego grodu należącego do pogańskiego plemienia Pomezanów. Był siedzibą wójta oraz letnią rezydencją wielkiego mistrza zakonu. Po wojnie trzynastoletniej stał się siedzibą polskich starostów, a także miejscem odbywania sądów ziemskich i sejmików szlacheckich. Zniszczony w czasie wojen ze Szwedami w XVII i na początku XVIII w., a po 1772 r. częściowo rozebrany przez władze pruskie. W XIX w. funkcjonowało tutaj więzienie. Po II wojnie światowej w ocalałych budynkach umieszczono sąd i prokuraturę. Obecnie z całego zespołu zamkowego zachowały się m.in. wieża bramna, dawny dom mieszkalny, mur obronny z wieżą więzienną oraz pozostałości dawnej fosy.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.