Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Córka Lecha Bądkowskiego napisała książkę o ojcu. Spotkanie autorskie ze Sławiną Kosmulską

Córka Lecha Bądkowskiego napisała książkę o ojcu. Spotkanie autorskie ze Sławiną Kosmulską

Książka „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego" autorstwa Sławiny Kosmulskiej. Fot. mat. prasowe WiMBP w Gdańsku

Książka „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego" pełna jest fotografii i dokumentów, jednak najważniejsze są wspomnienia córki pisarza i pomorskiego działacza politycznego. Spotkanie z autorką nietypowej biografii organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku we wtorek, 18 lutego 2020 roku.

 

Lech Bądkowski (ur. 24 stycznia 1920 r. w Toruniu, zm. 24 lutego 1984 r. w Gdańsku) był działaczem kaszubskim, orędownikiem samorządności i sygnatariuszem Porozumień Sierpniowych. W młodości był żołnierzem kampanii wrześniowej, a następnie Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu II wojny światowej osiadł w Gdańsku i zajmował się działalnością społeczną oraz pisarską. W swojej publicystyce rozwijał idee samorządności i regionalizmu. Współtworzył Zrzeszenie Kaszubko-Pomorskie.

 

Wspomnienia i dokumenty SB

Bogato ilustrowane zdjęciami i dokumentami „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego” to lektura nietypowa. Osobiste refleksje córki Sławiny Kosmulskiej przeplatane są zachowaną korespondencją, wspomnieniami i fragmentami powieści Lecha Bądkowskiego, a także wspomnieniami mamy i babci autorki.

W książce znaleźć można także liczne donosy sporządzone w okresie PRL na potrzeby Służby Bezpieczeństwa, których kopie S. Kosmulska otrzymała z Instytutu Pamięci Narodowej. Pierwsza notatka dla SB pochodzi już z 1956 r., a ostatnie powstały po… jego śmierci. Co ciekawe, w opinii córki Bądkowskiego Służba Bezpieczeństwa znacznie trafniej oceniała rolę jej ojca w życiu społecznym i politycznym Gdańska i Pomorza niż jego współpracownicy i przyjaciele.

 

Książka została wydana z okazji przypadającej 24 stycznia 2020 setnej rocznicy urodzin Pomorzanina Lecha Bądkowskiego (1920–1984), pisarza, dziennikarza, działacza politycznego, kulturalnego i społecznego. Wydawcami są Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Książka dostępna jest też w sprzedaży w bibliotecznym sklepiku internetowym w cenie 30 zł. Na spotkaniu też będzie można ją kupić.

Biblioteka planuje publikację komiksu poświęconego Bądkowskiemu.

Czyt. więcej: Rok 2020 jest Rokiem Lecha Bądkowskiego.

 

Spotkanie autorskie ze Sławiną Kosmulską i promocja książki „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”

  • 18 lutego 2020 roku, wtorek, godz. 17.30
  • Wojewódzka i miejska Biblioteka Publiczna, Filia Gdańska
  • ul. Mariacka 42/43
  • Gdańsk
  • wstęp wolny

 

Sławina Maria Kosmulska (z d. Bądkowska) urodziła się w Gdańsku w 1953 roku. Jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego i Politechniki Gdańskiej – Wydziału Budownictwa Lądowego (w czasie studiów zaangażowana w działalność Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, prezeska klubu studenckiego Pomorania). W latach 80-tych i 90-tych w NSZZ „Solidarność” i w Gdańskim Komitecie Obywatelskim. Jako inżynier przez lata pracowała w biurze projektów. W 1994 roku dodatkowo zajęła się wyceną obiektów i nieruchomości, od 1998 roku jest biegłą sądową. Od 2007 roku współpracowała z Wydziałem Zarządzania Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetem Gdańskim, Wyższą Szkołą Bankową oraz Sopocką Szkołą Wyższą, w których prowadziła zajęcia z wyceny nieruchomości. Aktywna w organizacjach zawodowych. Publikowała seryjne artykuły w miesięczniku „C.H Beck Nieruchomości” i innej prasie branżowej. Zasiadała w Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej Rzeczoznawców Majątkowych. W 2009 roku ukończyła studia podyplomowe w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.

Do dzisiaj czynna zawodowo i społecznie (jako radna dzielnicy Osowa, członkini Gdańskiego Komitetu Obywatelskiego, Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970, stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska i ZKP; wspiera fundacje opiekujące się zwierzętami). Ma męża Sławomira i dwoje dorosłych dzieci: Miłosławę i Macieja Barnima. Jej pasje to literatura, kino i psychologia społeczna.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.