Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/e0fabf96-a06c-4742-b446-c437cd3d3fb5.jpg Copernicus wystartuje w Wyścigu Legend. Słynny jacht popłynie na trasie ze Szwecji do Holandii

Copernicus wystartuje w Wyścigu Legend. Słynny jacht popłynie na trasie ze Szwecji do Holandii

Przekazanie bandery Pomorskiego Związku Żeglarskiego załodze jachtu Copernicus

The Legends Race – Wyścig Legend. Pod taką nazwą w czerwcu 2018 r. odbędą się regaty uczestników dotychczasowych edycji Volvo Ocean Race, czyli najstarszego i najbardziej prestiżowego wyścigu żeglarskiego dookoła świata. Wystartuje w nich jacht Copernicus, który reprezentuje Yacht Klub Stal Gdynia.

 

Tylko dwa polskie jachty, Copernicus i Otago, wzięły udział w pierwszych regatach Whitbread Round the World Race rozegranych w latach 1973-1974. W tym roku organizatorzy chcą zaprosić uczestników oraz jednostki z wszystkich dotychczasowych edycji tych zmagań do specjalnego Wyścigu Legend.

 

Trzy załogi na pokładzie

The Legends Race odbędzie się podczas finału Volvo Ocean Race (taką nazwę obecnie nosi Whitbread), na etapie z Göteborga w Szwecji do Hagi w Holandii. Dystans tego odcinka to ok. 460 mil morskich. Uczestniczący w nim jacht Copernicus wypłynie z Gdyni 15 czerwca 2018 r., a 21 czerwca wystartuje w wyścigu.

– Udział Copernicusa w tym przedsięwzięciu będzie podzielony na trzy etapy, w których wezmą udział trzy załogi. W pierwszym etapie jacht wypłynie z Gdyni do Szwecji, drugi etap to sam wyścig, a trzeci to powrót z Holandii do Gdyni. Na każdym z tych etapów będzie inna załoga. Kapitanem jednostki podczas etapu regatowego będzie Bronisław Tarnacki, uczestnik regat sprzed 45 lat – zaznacza Kajetan Kilanowski, komandor klubu Yacht Klub Stal Gdynia.

Pełny skład załogi Copernicusa na poszczególnych etapach nie jest jeszcze znany. Pewne jest natomiast, że w czasie wyścigu na jego pokładzie będzie znakomity polski regatowiec Piotr Tarnacki, syn Bronisława Tarnackiego.

– Copernicus jest związany z moim życiem. Mój tata na nim pływał, wspólnie też mieliśmy okazje na nim żeglować – mówi Piotr Tarnacki. – Start w takich regatach, i do tego jeszcze z ojcem, nieczęsto się zdarza. To dla mnie ogromne przeżycie i na pewno dam z siebie wszystko, żebyśmy zajęli jak najlepszą lokatę w wyścigu – dodaje.

 

Zmagania weteranów

Copernicus jest jak dotąd najstarszym jachtem, którego załoga zadeklarowała udział w The Legends Race, a na dodatek jedynym uczestnikiem pierwszych regat Whitbread.

Do tej pory do wyścigu zgłosiło się 10 jednostek płynących w poprzednich jego edycjach. Wśród startujących jachtów będzie m.in. Flyer, który zwyciężył w drugiej edycji regat Whitbread w latach 1977-1978. Do udziału zgłosiła się też załoga jachtu Amer Sports One. To zdobywca 3. miejsca w ósmej edycji regat (2001-2002), a zarazem pierwszych rozegranych jako Volvo Ocean Race.

Wszystkie jachty uczestniczące w The Legends Race dostępne będą dla publiczności, zarówno w Göteborgu, jak i w Hadze. W obu miastach odbędzie się też parady jachtów. Zaprezentuje się tam także Copernicus, którego udział w tym wyścigu wiąże się z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

s/y Copernicus

  • typ jachtu – Opal II
  • rok budowy – 1973
  • ożaglowanie – typu jol 80 mkw.
  • rejon żeglugi – pełnomorska
  • długość jachtu – 14,1 m
  • szerokość jachtu – 3,7 m
  • zanurzenie – 2,3 m

 

 

 

 

jacht Copernicus

 

*  *  *

 

Kiedy Copernicus wypłynie w morze, w gdyńskiej marinie odbędzie się uroczystość upamiętniająca dwóch nieżyjących już członków załogi jachtu, którzy brali udział w pierwszych regatach Whitbread.

– W Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonimy tablice poświęcone Zygfrydowi Perlickiemu, kapitanowi tamtego pamiętnego rejsu i znakomitemu żeglarzowi, oraz Zygmuntowi Puchalskiemu, który wówczas także płynął na pokładzie Copernicusa – informuje Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.