Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Zamiast drogi ekspresowej S6 Gdańsk – Słupsk, fragment Trasy Kaszubskiej i mgliste plany Via Maris

Zamiast drogi ekspresowej S6 Gdańsk – Słupsk, fragment Trasy Kaszubskiej i mgliste plany Via Maris

Fragment drogi s 6

Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości ujawnił plany ministerstwa dotyczące budowy dróg na Pomorzu. Marszałek Mieczysław Struk jest nimi rozczarowany.

 

Poseł PiS zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni powinien ruszyć przetarg na pierwszy etap S6, czyli część Trasy Kaszubskiej od Gdyni do skrzyżowania z istniejącą DK 6 za Wejherowem, w rejonie Bożegopola Wielkiego.

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego ma wątpliwości. – Rząd Prawa i Sprawiedliwości już kilka razy zmieniał zdanie w tej sprawie. A S6 to bardzo ważna dla nas mieszkańców regionu trasa – dodaje.

 

Miały być trzy fragmenty S6

Zapowiadana przez PiS budowa to jedynie fragment Trasy Kaszubskiej o długości 44 km. Jeśli przetarg rzeczywiście będzie ogłoszony za kilka tygodni, to prace budowlane mogą rozpocząć się w kwietniu 2019 r. i potrwają do lata 2021 r.
Cała trasa S6 na Pomorzu miała połączyć południową obwodnicę Gdańska ze Słupskiem i mieć długość 136 km. Jeszcze niedawno była mowa o trzech  fragmentach: obwodnicy metropolitalnej, Trasie Kaszubskiej oraz odcinku Lębork – Słupsk.

Wiceminister Jerzy Szmit w „Gazecie Wyborczej” poinformował, że trasa S6 nie powstanie na odcinku od Lęborka do Słupska. 

 

Zaskakująca Via Maris

Zamiast tego, jak twierdzi Horała, ma powstać droga łącząca Władysławowo z obwodnicą Trójmiasta, czyli Via Maris. Ta decyzja jest dość zaskakująca. – Za kilka dni będzie podpis ministra na decyzji, która rozpocznie proces wytyczania przebiegu i uzyskiwania dokumentacji dla nowej drogi krajowej – zapowiada  Horała.

– To jest nierealne – ocenia Mieczysław Struk. – Zbieranie dokumentacji trwa minimum 5 lat, a dopiero potem można myśleć o projektowaniu, ogłaszaniu przetargów – ripostuje.

Co wiadomo o nowej drodze? Będzie wychodziła z Gdyni i obejmowała część tzw. obwodnicy północnej aglomeracji trójmiejskiej i następnie będzie skierowana na północ do Władysławowa powiedział w Sejmie wiceminister Szmit.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.